PARTNER PORTALU
  • BGK

Harcerze wrócili do domu

  • PAP    24 sierpnia 2010 - 17:54

Uroczystym apelem zakończył się we wtorek w Krakowie Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego "Kraków 2010". W padającym deszczu harcerze zwijają namioty, w których mieszkało 8 tys. osób.
Likwidacja miasteczka na krakowskich Błoniach potrwa ok. dwóch dni.

W ocenie organizatorów, zlot przyczynił się do rozpropagowania idei harcerstwa w społeczeństwie, uwidocznił rolę i znaczenie harcerzy w życiu społecznym, zapoczątkował także dyskusję strukturalną nad kierunkami działania ZHP w przyszłości.

Był także doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i sprawności harcerzy oraz do poznania przez nich "Magicznego Krakowa". Powiedzieli o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej, podsumowującej zlot.

- Zlot był potrzebny i to nie tylko dlatego, że chcielibyśmy hucznie świętować nasze 100-lecie, ale przede wszystkim dlatego, żebyśmy mogli pokazać społeczeństwu, czym tak naprawdę jest dzisiejsze harcerstwo; przypomnieć, że harcerstwo nadal jest bardzo przydatne i potrzebne, i że jest bardzo ważnym partnerem wychowania polskiej młodzieży - powiedział komendant zlotu i zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński.

Jak podkreślił, organizatorom zjazdu zależało na tym, by wspólnie zastanowić się nad udziałem harcerstwa "w wyjątkowo trudnym patriotyzmie dnia dzisiejszego". - W patriotyzmie nie wymagającym ofiary krwi, ale posiadającym różnorakie wyzwania i mnogość wyborów - zaznaczył komendant. Jako przykład takiego patriotyzmu, kształtowanego przy udziale harcerstwa, podał: dbałość o czystość języka polskiego, dobre przygotowanie się do dorosłości i rzetelnej uczciwej pracy, zdolność podejmowania samodzielnych wyborów i odwaga bronienia swoich poglądów.

Podczas zjazdu toczyła się także dyskusja na temat kształtu harcerstwa w przyszłości. Przeprowadzono m.in. badanie na temat potrzeb i oczekiwań młodych harcerzy. Jak poinformował członek Głównej Kwatery ZHP i organizator konferencji strategicznej hm. Rafał Bednarczyk - zapoznano się ze strategiami wprowadzanymi w organizacjach skautingowych w państwach Grupy Wyszehradzkiej i w Europie, przy pomocy kilku metodologii badawczych przeprowadzono również analizę sytuacji strategicznej ZHP.

- Tą drogą chcemy określić, jak ma wyglądać ZHP na następne 100 lat. Na razie będzie to strategia obejmująca okres 5 lat. Chcemy ją sformułować w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ten proces zostanie zakończony w grudniu 2011 roku na nadzwyczajnym zjeździe ZHP, który uchwali strategię i nowy statut ZHP - powiedział hm. Bednarczyk.

Jubileuszowy Zlot ZHP z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce odbywał się w Krakowie od 16 do 24 sierpnia. Uczestniczyło w nim 8 tys. osób - przedstawicieli 17 chorągwi ZHP z całej Polski, a także goście z innych organizacji polskich i zagranicznych. Uroczystego otwarcia zlotu dokonał 17 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie premier Donald Tusk. Premier, który przyznał się do bycia zuchem i harcerzem, podkreślił wówczas, że "polscy harcerze to elita młodego pokolenia" i "najwspanialsza, czasami tragiczna, najczęściej optymistyczna historia naszego narodu XX i XXI wieku".

22 sierpnia we mszy św. na Wzgórzu Wawelskim z okazji stulecia harcerstwa uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. - Dziękujemy Bogu za 100 lat harcerstwa. Zrodziło się ono w Krakowie i to w niełatwym czasie zaborów. I jednocześnie prosimy Boga, by nadal czuwał nad ruchami harcerskim - mówił podczas mszy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.