PARTNER PORTALU
  • BGK

Harnam co przetańczył 65 lat

  • PAP    14 kwietnia 2012 - 12:42

Łódzki Zespół Tańca Ludowego "Harnam" obchodzi w tym roku 65-lecie. Założony w 1947 roku "Harnam" jest najstarszym tego typu zespołem folklorystycznym w Polsce.
Z okazji jubileuszu w sobotę 21 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbędzie się Koncert Galowy, w programie którego znajdą się m.in. tańce narodowe i regionalne w choreografii twórczyni zespołu Jadwigi Hryniewieckiej i Sławomira Mazurkiewicza.

26 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa otwarta zostanie wystawa kostiumów "Harnam od podszewki". Zespół jest kustoszem ponad 2 tys. misternie wykonanych, nierzadko ręcznie tkanych kostiumów.

Wystawę kostiumów będzie można zwiedzać do końca sierpnia - poinformowała Agnieszka Pinkowska-Fornal z Teatru Lalek "Arlekin", w strukturach którego zespół obecnie działa.

Zespół Tańca Ludowego "Harnam" powstał w 1947 roku na terenie Państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Łodzi. Jego założycielką była Jadwiga Hryniewiecka, znana tancerka i wybitnej klasy choreograf.

W ciągu 65 lat działalności występy zespołu obejrzała publiczność w ponad 100 miastach w Polsce oraz w ponad 30 krajach w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Zespół występował m.in. we Francji, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Chinach, Mongolii, Wietnamie i Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że jego występy obejrzało ok. 8 mln widzów.

"Harnam" jest też laureatem światowych i międzynarodowych konkursów tańca, m.in. w Berlinie, Bukareszcie, Dijon i Wenecji.

Zespół wystąpił w kilkunastu polskich filmach m.in. "Przygodzie na Mariensztacie", "Żołnierzu zwycięstwa", "Popiołach", "Panu Wołodyjowskim", "Jak rozpętałem II wojnę światową". Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Miasta Łodzi, Medal za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki. Jego pedagodzy Maria Kryńska i Krzysztof Sitkowski nagrodzeni zostali przez dzieci Orderem Uśmiechu.

"Harnam" jest najstarszym zespołem tego typu w Polsce. W ciągu 65 lat przez jego szeregi przeszło ok. 30 tys. osób, z których wiele zostało tancerzami, aktorami, muzykami lub choreografami.

Obecnie Zespół Tańca Ludowego "Harnam" to liczący ponad 120 osób zespół tancerzy działających w czterech grupach: najmłodszych, dziecięcej, młodzieżowej i reprezentacyjnej. Od kilku lat zespół funkcjonuje w strukturach "Arlekina", a jego siedzibą jest budynek w kompleksie zabudowań Białej Fabryki Ludwika Geyera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.