PARTNER PORTALU
  • BGK

Hejnał Rzeszowa: Tomasz Stańko skomponował utwór dla miasta

  • PAP/AT    15 stycznia 2016 - 10:43
Hejnał Rzeszowa: Tomasz Stańko skomponował utwór dla miasta

Pochodzący z Rzeszowa Stańko skomponował hejnał na zamówienie miasta (fot.rzeszow.pl)

• Muzyk jazzowy Tomasz Stańko skomponował hejnał dla Rzeszowa.
• Stańko wykona wykona utwór na żywo 17 stycznia podczas obchodów 662. rocznicy założenia miasta.
• Rzeszów wydał na stworzenie hejnału 40 tys. zł.
 Artysta wykona swoje dzieło na żywo w niedzielę podczas obchodów 662. rocznicy założenia miasta. Będzie to pierwsze publiczne wykonanie utworu.

Pochodzący z Rzeszowa Stańko skomponował hejnał na zamówienie miasta. Rzeszów wydał na ten cel 40 tys. zł.

Jak powiedziała szefowa Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki rzeszowskiego magistratu Aneta Radaczyńska nagranie hejnału wraz z zapisem nutowym ratusz otrzymał w listopadzie ub. roku. Następnie utwór został przedstawiony na posiedzeniu rady miasta, która uchwałą zatwierdziła go jako nowy hejnał Rzeszowa.

Czytaj też: Hejnał miejski na harmonijce ustnej

Hejnał trwa 2,5 minuty. Składa się z czterech części nazwanych jak cztery strony świata. Nowy hejnał grany jest na trąbce. Zastąpi dotychczasowy rzeszowski hejnał, w którym rozbrzmiewały dzwony wieżowe.

Utwór będzie odtwarzany z głośnika ratuszowego siedmiokrotnie w ciągu doby - od godz. 6 do 24 co trzy godziny, czyli o tych samych porach co poprzedni.

Na pomysł skomponowania przez Stańkę nowego hejnału dla Rzeszowa wpadła dziennikarka rzeszowskiej "Gazety Wyborczej" Magdalena Mach. Pomysłem podzieliła się z Tomaszem Stańką podczas uroczystości wręczania muzykowi honorowego obywatelstwa miasta w marcu ub. roku.

"Miałam proste skojarzenie: trąbka - hejnał, i światowej sławy jazzman z Rzeszowa" - powiedziała Mach. Jak przyznała, Stańce pomysł przypadł do gustu.

"Od razu poinformowałam o tym prezydenta miasta. I niedługo później urzędnicy rozpoczęli rozmowy z artystą" - mówiła Mach.

Tomasz Stańko (ur. 1942 r. w Rzeszowie) to trębacz jazzowy, kompozytor, jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Zadebiutował w 1962 r., grając w zespole Jazz Darings wraz z Adamem Makowiczem, następnie był jednym z członków słynnej grupy Krzysztofa Komedy. W 1968 r. założył własny kwintet, w skład którego weszli m.in. skrzypek Zbigniew Seifert i saksofonista Janusz Muniak.

W 1970 r. nagrał album "Music for K." a następnie takie płyty jak "Purple Sun" (1973), "TWET" (1975) i "Balladyna" (1975), na której trębaczowi towarzyszył m.in. kontrabasista Dave Holland i saksofonista Tomasz Szukalski. W ciągu swojej kariery Stańko współpracował z takimi muzykami jak m.in. Cecil Taylor, Don Cherry, Gary Peacock, Tony Oxley i Jan Garbarek.

Jako lider wydał 37 płyt. Od kilkunastu lat muzyk związany jest z prestiżową monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrał takie krążki jak "Litania" (1997), "Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004), "Lontano" (2006), "Dark Eyes" (2009) czy "Wisława" (2013).

Stańko współpracował także z młodymi, polskimi muzykami jazzowymi, m.in. Marcinem Maseckim i zespołem Simple Acoustic Trio. Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej.

Za swoją działalność artystyczną Stańko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wyróżnieniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt pracy twórczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: