Historia Armii Krajowej w krakowskim muzeum

Rekonstrukcję niemieckiej tajnej broni - rakiety V2, czołgu Vickers oraz fragmentu kadłuba samolotu Halifax będzie można zobaczyć w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Po roku prac w czwartek otwarta zostanie ekspozycja stała.
Historia Armii Krajowej w krakowskim muzeum
Muzeum dokumentuje i prezentuje historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Zbiory placówki to ok. 15 tys. obiektów i archiwalnych dokumentów przekazanych przez żołnierzy AK i ich rodziny z całego świata. Są wśród nich unikatowe egzemplarze broni oraz umundurowania.

Urządzona kosztem ok. 5 mln zł ekspozycja stała zajmuje dwa poziomy muzeum. Na parterze prezentowana będzie historia II Rzeczpospolitej, w podziemiach - narodziny i funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego.

W sumie na 2,1 tys. mkw. powierzchni udało się wyeksponować kilkaset obiektów. Dopełnieniem ekspozycji są mapy, filmy i multimedia.

Trasa zwiedzania rozpoczyna się od prezentacji realiów II Rzeczpospolitej - budowy jej potencjału gospodarczego, intelektualnego i infrastruktury państwa, która została przerwana przez wybuch II wojny światowej.

Zwiedzający poznają najważniejsze momenty kampanii wrześniowej, od ataku niemieckiego lotnictwa na Wieluń, poprzez bitwę nad Bzurą, napaść Sowietów na Polskę, po kapitulację Helu i dwie okupacje: niemiecką i sowiecką.

W tej części wystawy znajdzie się m.in. rekonstrukcja czołgu Vickers E w skali 1:1. Czołgi te wspierały piechotę podczas kampanii wrześniowej.

O realiach obozów jenieckich i obozów internowania utworzonych przez Niemców i Sowietów przypominać będą instalacje części baraków i ogrodzeń, zdjęcia, obozowe ubrania, naczynia i korespondencja.

Historia Polskiego Państwa Podziemnego jest prezentowana na poziomie minus jeden.

"To metafora konspiracji i działania pod ziemią. Chcemy, aby widz przeniósł się pod ziemię w atmosferę opowieści o wydarzeniach historycznych" - mówił dyrektor Muzeum AK Adam Rąpalski. "Fakt, że w okupowanym kraju powstało Państwo Podziemne, ze strukturami cywilnym i wojskowymi, był fenomen na skalę europejską. Chcemy przedstawić genezę i historię Polskiego Państwa Podziemnego, ale też jego oddziaływanie na późniejsze pokolenia" - podkreśla Rąpalski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE