PARTNER PORTALU
  • BGK

Historia figury Jezusa w Świebodzinie

  • PAP    19 listopada 2010 - 16:15
Historia figury Jezusa w Świebodzinie

10 lat minęło od narodzin idei do zakończenia budowy figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie (Lubuskie).
36-metrowy pomnik, ustawiony na 16,5 metrowym, kopcu zostanie poświęcony w niedzielę. Pomnik jest największym tego typu monumentem na świecie.

Uroczystość poświęcenia figury odbędzie się w najbliższą niedzielę. Rzecznik kurii biskupiej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha poinformował PAP, że organizatorzy przygotowywani są na przyjęcie ok. 20 tys. osób. Do tej pory swój przyjazd w świebodzińskim sanktuarium potwierdziło kilka tys. osób.

Pomnik wzbudza duże zainteresowanie mediów krajowych i zagranicznych, na uroczystość wydano już 90 akredytacji. Przyjazd ekip zapowiedziały m.in. dwie niemieckie stacje telewizyjne, przedstawiciele publicznego radia i telewizji z Czech i stacji telewizyjnej z Ukrainy. W Świebodzinie będą też w niedzielę reporterzy regionalnych i ogólnopolskich mediów.

Pomysłodawcą i budowniczym figury jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, były proboszcz, a obecnie rezydent parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Historia budowy sięga 26 listopada 2000 r. Tego dnia bp Adam Dyczkowski powierzył miasto i powiat świebodziński Jezusowi Chrystusowi Królowi.

Zanim wykrystalizowała się koncepcja budowy pomnika, było kilka innych pomysłów, m.in. budowa bramy z figurą Jezusa, ale pojawiła się rozterka, z której strony miasta ją wybudować. Potem była propozycja, aby postawić ogromny krzyż, tylko taki był już na Giewoncie.

- Uznaliśmy, że do tej intronizacji Chrystusa Króla lepiej pasuje figura, bo ona dotyczy osoby, a nie tylko krzyża i podjęliśmy decyzje budowy figury Chrystusa Króla - mówił ks. prałat Zawadzki.

Pierwszym etapem był zakup gruntów na obrzeżach Świebodzina, co trwało ponad dwa lata. 21 maja 2005 roku rozpoczęły się prace ziemne związane z usypywaniem wzniesienia, na którym stanęła figura. W następnym roku na kopcu został umieszczony pierwszy, 13-metrowy szkielet pomnika. W kolejnych miesiącach podwyższano wzniesienie i powstawały fundamenty.

W 2008 r. ustawiono pierwsze elementy dolnej części figury, a w listopadzie kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie otrzymał rangę sanktuarium. W 2009 roku montowano kolejne elementy korpusu monumentu, a w następnym roku wykonawcy zajęli się także wykonaniem ramion i głowy. Wielki finał nastąpił 6 listopada br. Tego dnia na korpusie zostały osadzone ramiona i głowa, a cały pomnik uzyskał ostateczną formę.

Do montażu ostatnich elementów użyto 700-tonowego dźwigu. Operacja trwała kilka godzin i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców miasta, którzy tłumnie przyszli oglądać ostatni etap budowy pomnika.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 m wysokości (33 lat życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m; razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.

Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami skierowana jest w kierunku Świebodzina, widać ją doskonale z samochodu, jadąc obwodnicą miasta (DK-3).

Nie wiadomo, ile kosztowała budowa pomnika - ks. Zawadzki nie prowadził księgowości. Budowla powstała dzięki hojności wiernych ze Świebodzina, Polski i darczyńców z zagranicy.

Na świecie istnieją jeszcze dwie ogromne figury przedstawiające Jezusa Chrystusa. Najsłynniejszą z nich jest statua Chrystusa na górze Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii - jej wys. to 30 m, wys. cokołu 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. W środkowej Boliwii w mieście Cochabamba także jest pomnik Jezusa. Na 6-metrowym cokole znajduje się statua o wysokości 34,2 m.

Czytaj też:

Nawet Nowy Jork wie o Świebodzinie 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)