PARTNER PORTALU
  • BGK

Historia przyłączenia Górnego Śląska do Polski na wystawie

  • PAP    15 czerwca 2012 - 19:59
Historia przyłączenia Górnego Śląska do Polski na wystawie

Fotografie dokumentujące wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic można oglądać na wystawie "90 lat temu przyłączono Górny Śląsk do Polski...", która w piątek została otwarta w Muzeum Historii Katowic.
20 czerwca w Warszawie i od 22 do 24 czerwca w Katowicach odbędą się uroczystości 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Honorowym patronatem obchody objął prezydent Bronisław Komorowski.

Z okazji zbliżających się obchodów w Muzeum Historii Katowic została otwarta ekspozycja fotograficzna "90 lat temu przyłączono Górny Śląsk do Polski...". "Wystawa jest swego rodzaju reportażem dokumentującym uroczystości związane z wkroczeniem Wojsk Polskich do Katowic w dniu 20 czerwca 1922 roku a następnie z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski" - powiedziała dyrektor muzeum, Jadwiga Lipońska-Sajdak.

Autorem większości z ok. 50. fotografii, które znalazły się na ekspozycji, jest Max Steckel (wł. Karl-Ludwig Max Steckel, 1870-1947), nazywany fotografem Górnego Śląska.

"Jego fotografie pokazują niemal krok po kroku fazy wkroczenia wojsk. Zobaczyć można na nich m.in. gen. Stanisława Szeptyckiego, który stał na czele wojsk, a także Wojciecha Korfantego i czołgi przejeżdżające przez ulicę Warszawską (centrum Katowic - red.). Steckel robił doskonałe zdjęcia w ruchu, w czasach, kiedy stanowiły one sporą trudność" - zauważyła Lipońska-Sajdak.

Zdjęcia są także okazją do przyjrzenia się ówczesnym Katowicom.

"Widać na nich szereg budynków oraz kawiarenki, które nie przetrwały do naszych czasów. To część centrum miasta, która zniknęła" - zaznaczyła szefowa muzeum.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, a także m.in. z Muzeum Czynu Powstańczego znajdującego się na Górze św. Anny (Opolszczyzna).

Wystawa będzie otwarta do 10 września.

W środę 20 czerwca w Warszawie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z województwa śląskiego oraz służb mundurowych złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przy pomniku Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Po południu przed Pałacem Prezydenckim przy dźwiękach orkiestry kopalni "Staszic" otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Walka o Górny Śląsk", przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Katowickie uroczystości rocznicowe potrwają trzy dni. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego.

Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego.

Po południu będzie można m.in. zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.