PARTNER PORTALU
  • BGK

Historia ulicy Kościuszki w Katowicach w multimedialnej interpretacji

  • PAP/JL    8 marca 2016 - 08:44
Historia ulicy Kościuszki w Katowicach w multimedialnej interpretacji
Katowice przygotowały multimedialną prezentację opowiadającą historię ul. Kościuszki. Fot. Pixabay.com

Archiwalne materiały, historyczne publikacje oraz relacje mieszkańców jednej z głównych arterii Katowic składają się na multimedialną prezentację opowiadającą historię ul. Kościuszki.
Premierowy pokaz audiowizualny odbędzie się 12 marca w Katowicach.

– Ul. Kościuszki to jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic Katowic o bardzo charakterystycznej architekturze. Myślę, że interesuje się nią każda osoba, która zajmuje się historią lub kulturą miasta. Z tą ulicą związanych jest też wiele znanych osób m.in. wychował się przy niej artysta, malarz Hans Bellmer – mówi rzecznik instytucji Katowice Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak.

Autorami artystycznego projektu „Kościuszki audio/video”, który łączy tekst, dźwięk i obraz są: Joanna Bronisławska, Marcin Dymiter oraz Jan Dybała.

W swojej „subiektywnej opowieści artystycznej o historii ulicy i jej mieszkańcach” wykorzystali materiały zgromadzone podczas projektu poświęconemu tej arterii „Wczytani w Kościuszki”.

Wizualizacje w pokazie bazują m.in. na odszukanych w archiwach szkicach architektonicznych, rysunkach szyldów i planach kolorach witryn sklepowych z okresu międzywojennego i lat 40. XX w.

Wśród nich znalazł się plan nieistniejącego już budynku przy ul. Kościuszki 1, w którym działały m.in. „pobieralnia piwa”, bufet turystyczny i sklep „Radio-Fala”.

– Dokumenty pozwoliły nam odtworzyć ciekawą, i nie wszystkim znaną, historię tej ulicy – mówi Łukasz Kałębasiak.

W przygotowywaniu muzyki do prezentacji wykorzystano technikę tzw. field recordingu, czyli nagrywania dźwięków z otoczenia. W pokazie znalazły się także fragmenty rozmów z mieszkańcami.

Sobotnie wydarzenie w instytucji Katowice Miasto Ogrodów (dawniej Centrum Kultury Katowice) rozpocznie działanie tzw. Soundlabu, czyli cyklu artystyczno-muzycznych wydarzeń przygotowanych w związku z nadanym niedawno Katowicom tytułem Miasta Muzyki UNESCO.

Organizatorem pokazu są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Medialab Katowice.

Ul. Tadeusza Kościuszki, uznawana za najdłuższą w mieście, znajduje się w południowej części Katowic; zaczyna się przy dworcu i biegnie w stronę Mikołowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.