PARTNER PORTALU
  • BGK

Historię upamiętnili w tunelu

  • PAP    23 czerwca 2010 - 17:30

Dziewięć postaci historycznych - m.in. Henryka Sławika i Stanisławy Dziuk-Waś - uwieczniono na malowidle w tunelu łączącym ul. Mielęckiego i Wojewódzką w Katowicach. W taki sposób pomysłodawcy chcieli przywrócić pamięć o osobach zasłużonych dla Polski.
W środę odbyło się oficjalne otwarcie "Galerii bohaterów". Uroczystości towarzyszyła plenerowa lekcja historii, w której wzięło udział kilkudziesięciu uczniów. Postaci zasłużone dla Polski symbolicznie upamiętniono wypuszczając w niebo czarno-białe baloniki z ich notkami biograficznymi.

Autorką malowideł jest studentka katowickiej ASP Katarzyna Kara. Mural zajmuje 180 metrów kwadratowych i przedstawia postaci, o których przypomnieli uczestnicy konkursu "Szukamy bohaterów", który zorganizował europoseł Marek Migalski wspólnie ze Stowarzyszeniem "Projekt Śląsk".

- Pomysł narodził się spontanicznie. Zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do młodzieży z informacją o ludziach, którzy działali dla dobra Polski. Wychodząc z założenia, że bardzo wielu bohaterów może być znanych tylko w małej, lokalnej społeczności, daliśmy młodym ludziom możliwość pobawienia się w historyków-detektywów we własnej okolicy i napisania pracy na temat bohatera - powiedział Adam Skowron, dyrektor biura europosła Migalskiego.

Jak dodał, każda praca miała zawierać część na temat promocji danego bohatera. - Ten mural jest dowodem na to, że dawnych bohaterów można fajnie promować dzisiaj - ocenił Skowron.

Jako pierwsze w tunelu powstało malowidło Henryka Sławika (1894-1944) - bohaterskiego Ślązaka, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W galerii uwieczniono też Stanisławę Dziuk-Waś (ur. w 1923 r.), która w czasie działalności w AK miała pseudonim "Czarna"; Wawrzyńca Hajdę (1844-1923) - działacza ludowego, górnika i poetę z Piekar Śląskich, który organizował polskie akcje patriotyczne.

W galerii znalazła się także postać Józefa Pukowca (1904-1942) - kolejnego bohatera z czasów II wojny światowej, założyciela konspiracyjnej harcerskiej Polskiej Organizacji Powstańczej. Kolejnym bohaterem jest Władysław Kiełbasa (1893-1939), który wsławił się już podczas wojny polsko-bolszewickiej, a zginął we wrześniu 1939 r.

Na muralu jest też postać Jadwigi Markowej (1885-1939) - uczestniczki III Powstania Śląskiego i organizatorki Towarzystwa Polek i Henryk Flame, ps. Bartek (1918-1947), który na Podbeskidziu zorganizował oddział partyzancki, który kontynuował walkę także po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Swoje miejsce w galerii ma też Adam Piwowar (1874-1939) - naukowiec, działacz niepodległościowy i samorządowiec oraz Terasa Baranowska (ur. 1946) - opozycjonistka, członkini KPN i Solidarności, była dyrektorka katowickiego liceum im. Mickiewicza.

Historyczny konkurs "Szukamy bohaterów" rozstrzygnięto w kwietniu. Zwyciężyła w nim Agnieszka Pszczółka z Dąbrowy Górniczej. Jury doceniło jej pracę, poświęconą łączniczce Armii Krajowej Sybilli Przybyłowicz-Jęczeń. Wśród instytucji, które objęły konkurs patronatem znalazły się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.