PARTNER PORTALU
  • BGK

Historycy apelują do samorządu i mieszkańców Rudy Śląskiej

  • PAP    1 czerwca 2015 - 19:12

O przekazywanie listów, rodzinnych pamiątek czy osobistych wspomnień z czasów II wojny św. i wczesnego okresu PRL apelują do mieszkańców Rudy Śląskiej historycy z Polskiej Akademii Umiejętności oraz samorząd, realizujący wspólnie projekt historyczny.
Przewodniczący Komisji Historii Śląska Polskiej Akademii Umiejętności prof. Zygmunt Woźniczka poinformował, że projekt będzie polegał m.in. na zebraniu pamiątek oraz relacji mieszkańców, które mają związek z drugą wojną światową oraz wczesnym okresem PRL (od końca wojny po lata 50. i 60.)."To trudny czas dla mieszkańców Górnego Śląska, gdyż wiąże się z burzliwą historią tego regionu, która prowadziła często do trudnych wyborów i rodzinnych dramatów. Pamięć o tych czasach jest niezwykle ważna dla zrozumienia sytuacji współczesnych miast, a także regionu" - dodał Woźniczka.

Ruda Śląska symbolem przemysłu

Podkreślił, że Rudę Śląską wybrano do tego projektu historycznego "jako przykładowy wycinek Śląska przemysłowego". "Naszym celem jest zebranie interesujących materiałów z pomocą uczniów, a docelowo wydanie publikacji oraz płyty CD, na której będzie można je znaleźć. Chcemy tym projektem połączyć działalność edukacyjną z naukową. Zależy nam, aby młodzi ludzie zainteresowali się historią swojego miasta poprzez rozmowy ze starszym pokoleniem, poprzez między innymi nakręcenie filmików ze spotkań z nimi" - powiedział PAP Woźniczka.

Założeniem projektu jest zabezpieczenie dziedzictwa historycznego i kulturowego terenów dzisiejszej Rudy Śląskiej. W tym celu przewidziano m.in. digitalizację pamiątek związanych z materialnym oraz niematerialnym wojennym i powojennym dziedzictwem miasta.

Rejestracji i digitalizacji, jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, będą podlegały zabytki materialne z kolekcji prywatnych mieszkańców, w tym źródła rękopiśmienne, drukowane, ikonograficzne, a także "nagrania relacji osobistych w formie wywiadów". Wybrane materiały zostaną zabezpieczone przez pracowników Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz wolontariuszy.

Cenne osobiste pamiątki

"Prosimy, by zgłaszały się do nas osoby, które chciałyby podzielić się z nami osobistymi wspomnieniami i pamiątkami z tamtych lat. Cenne będą dla nas również nagrania audio lub wideo wykonane przez dzieci bądź wnuki osób, które przeżyły lata II wojny światowej i wczesnego PRL-u" - poinformował samorząd. W ten sposób, jak dodano, historia zostanie "opowiedziana będzie przez pryzmat indywidualnych przeżyć i wspomnień".

Przedsięwzięcie realizują wspólnie Polska Akademia Umiejętności, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz rudzki samorząd.

Istotnym elementem tego projektu będzie również zbadanie "rudzkich śladów Tragedii Górnośląskiej". Terminem tym określa się akty terroru wobec Ślązaków: aresztowania, egzekucje oraz wywózki na Sybir i do kopalń Donbasu. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 50 do 90 tys. osób. Część z nich nigdy już nie powróciła do domów. Ich liczba jest trudna do ustalenia. "Wydarzenia te z pewnością będą stanowiły odrębny wątek planowanej publikacji. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wydarzeń, które przyczyniły się do cierpienia i śmierci dziesiątek tysięcy Ślązaków" - poinformował urząd.

To już druga tego typu inicjatywa realizowana przez rudzki samorząd. Aktualnie katowicki oddział Telewizji Polskiej we współpracy z miastem realizuje film dokumentalny dotyczący ruchu oporu w czasie II wojny światowej na terenach dzisiejszej Rudy Śląskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.