PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczne Kielce na makiecie

  • PAP    7 listopada 2013 - 08:46
Historyczne Kielce na makiecie

Rekonstrukcję nieistniejących już kieleckich budynków za pomocą makiet zapowiada Muzeum Historii Kielc. Do pomocy przy realizacji projektu planuje zaangażować miłośników przeszłości miasta.
"Pomysł zrodził się przy okazji rekonstrukcji na potrzeby muzealne dawnego gmachu Leonarda, który znajdował się w miejscu gdzie dziś znajduje się Kieleckie Centrum Kultury" - powiedział Piotr Suliga z Muzeum Historii Kielc. Jak wyjaśnił, to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, którą można doskonale połączyć z zamiłowaniem do historii.

W tym celu placówka zapowiada utworzenie Klubu Miłośników Historii, który będzie skupiał pasjonatów przeszłości, architektury i modelarstwa. "Budowa makiet byłaby tematem przewodnim działalności klubu. Chcemy by makiety miały dużą wartość edukacyjną" - wyjaśnił Suliga.

Na wstępnej liście budynków do rekonstrukcji znalazły się dawny ratusz miejski, który znajdował się na środku Rynku, nieistniejący dworzec kolejowy przy ul. Żelaznej oraz młyn. "Jesteśmy otwarci na kolejne pomysły członków przyszłego klubu. Może się okazać, że będą jeszcze ciekawsze" - powiedział pomysłodawca rekonstrukcji.

Według Suligi, niektóre z realizacji będą bardzo trudne, z uwagi na małą ilość informacji dotyczących dawnych budynków. Najtrudniejszym gmachem do odtworzenia będzie wspomniany ratusz. "Nie zachowały się żadne materiały i dokumenty świadczące o jego wyglądzie. Dzięki badaniom archeologicznym znamy jego wymiary, grubość fundamentów. Z tych szczątkowych informacji możemy domniemywać, że przypominał ratusze w Iłży (Mazowieckie) czy Tarnowie" - powiedział.

Muzeum planuje by nad jedną makietą pracowały kilkuosobowe zespoły, które będą się spotykały w siedzibie muzeum raz w tygodniu. Rezultaty prac klubowiczów będą prezentowane m.in. na cyklicznych wystawach oraz na stronie internetowej Muzeum Historii Kielc.

Muzeum Historii Kielc działa od 2008 roku. To jedna z najmłodszych placówek w mieście. Większość eksponatów stanowią pamiątki prywatne przekazane przez mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.