PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczny moment dla starań o wpis tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

  • JS    7 listopada 2016 - 20:08
Historyczny moment dla starań o wpis tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Porozumienie podpisało 12 śląskich instytucji (fot. tarnowskiegory.pl)

• Dwanaście śląskich instytucji powołało na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Komitet Sterujący, którego celem jest realizacja planu zarządzania kompleksem pogórniczym zgłoszonym do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. • To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.
W samo południe na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach przedstawiciele dwunastu śląskich instytucji podpisało precedensowe na skalę kraju porozumienie o wzajemnej współpracy na rzecz „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Wpis o takim tytule może w przyszłym roku może pojawić się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podpisując porozumienie zainteresowane strony powołały tym samym Komitet Sterujący. Ustalono, iż najbliższe spotkanie śląskich instytucji uczestniczących w projekcie odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Do tego czasu zostanie wypracowany regulamin wzajemnej współpracy. Konieczne będzie również wyznaczenie Koordynatora potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa i powołanie Grupy Roboczej. To niezwykle ważne elementy, bez których nie można mówić o sprawnym zarządzaniu dziedzictwem

 Złożenie podpisów przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów lokalnych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, Starostwa Powiatowego, miejskich i wojewódzkich wodociągów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Katowic, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych,  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwiera nowy rozdział we wzajemnej współpracy w zakresie zarządzania dziedzictwem przemysłowym, który ma szansę znaleźć się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Katarzyna Piotrowska - pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzicowa ds. wdrażania konwencji UNESCO i jednocześnie reprezentant Polski w Komitecie Światowego Dziedzicowa podkreślała w swoim wystąpieniu, że dzisiejsze spotkanie to historyczna chwila. W historii polskich starań o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nie było jak dotąd tak skomplikowanej kandydatury, dlatego podpisanie dokumentów przez wszystkie zainteresowane strony świadczy o tym, że instytucje te są świadome odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

Wpis „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO byłby pierwszym w województwie śląskim. To ogromny prestiż dla regionu, ale także wielka odpowiedzialność - mówił w czasie spotkania Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

W historii rozwoju przemysłu Górnego Śląska Tarnowskie Góry odegrały ogromną rolę. To właśnie tutaj, pod koniec XVIII wieku, uruchomiono sprowadzoną z Anglii pierwszą maszynę parową służącą do odwadniania podziemi. Był to początek rewolucji przemysłowej tej części Europy – przypomniał zgromadzonym gościom Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Marek Kandzia ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, instytucji która napisała obszerny wniosek, a na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa także plan zarządzania,  podziękował zaproszonym gościom za wolę uczestnictwa w projekcie oraz za zaufanie. Mimo iż tego zaszczytnego tytułu jeszcze nie mamy, to wszyscy wykazali wolę współpracy.

Wielostronne porozumienie to dopiero pierwszy krok związany z upowszechnianiem i zachowaniem dziedzictwa industrialnego dla przyszłych pokoleń. Sygnatariusze będą musieli nie tylko ściśle współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także wypracować ogóle zasady działania i współpracy określone w Planie Zarządzania dobrem na lata 2016 -2020. 

Dla organizacji eksperckiej ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków), której Komitet Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleca ocenę i przygotowanie rekomendacji kandydatur na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, tego typu porozumienie to jedna z gwarancji skutecznej ochrony i zarządzania.

Decyzja o uznaniu tarnogórskiego kompleksu pogórniczego za dziedzictwo o uniwersalnym znaczeniu zapadnie najprawdopodobniej w lipcu 2017 roku podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Byłby to pierwszy zabytek wpisany na tę prestiżową listę w województwie śląskim

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.