PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczny spacer po Częstochowie

  • PAP/JL    17 sierpnia 2016 - 08:32
Historyczny spacer po Częstochowie
Historyczny spacer po Częstochowie uczci 190. rocznicę połączenia Starej i Nowej Częstochowy. Fot. Pixabay.com

Historyczny spacer po Częstochowie uczci 190. rocznicę połączenia Starej i Nowej Częstochowy.
Historia tych znajdujących się tuż obok siebie miejsc, jednak przez wiele stuleci żyjących własnym życiem, sięga średniowiecza. W 1377 r. rozwijająca i parająca się m.in. kupiectwem i rzemieślnictwem (Stara) Częstochowa została określona jako miasto. Kilka lat później książę Władysław Opolczyk w starym kościele na Jasnej Górze umieścił cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny. Hojnie wyposażył też tamtejszy klasztor ojców paulinów, co stanowiło bodziec do rozwoju osady wokół klasztoru.

Od tego czasu rozwój tych dwóch miejsc przebiegał równolegle. Przyklasztorna osada Częstochówka skupiała się głównie na handlu i obsłudze coraz liczniej przybywających do sanktuarium pielgrzymów, a wielu tamtejszych mieszkańców pracowało przy klasztorze m.in. jako introligatorzy, rzeźbiarze czy muzycy. Na początku XVIII w. osada otrzymała prawa miejskie jako Nowa Częstochowa.

Z kolei obejmujące teren wokół Starego Rynku miasto Częstochowa, zwane Starą Częstochową, z czasem stało się prężnie działającym i ważnym ośrodkiem kupieckim i rzemieślniczym w regionie.

Plany dotyczące złączenia tych dwóch części Częstochowy powstały na początku lat 20. XIX w. Po kilku latach, 19 sierpnia 1826 r. Rada Administracyjna Królestwa wydała akt połączenia tych dwóch jednostek w jeden organizm miejski, z równoczesnym nadaniem Częstochowie praw i przywilejów przysługujących miastom wojewódzkim. Liczba ludności zespolonego miasta nie przekraczała wówczas 10 tys. osób.

Połączone części miasta zespoliła wytyczona z rozmachem arteria komunikacyjna, stanowiąca najkrótsze połączenie Starego Miasta z klasztorem i Nową Częstochową. Chodzi o wysadzoną drzewami Aleję Najświętszej Maryi Panny, która z czasem stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta.

Na osi Alei wytyczono trzy place: przy Starym mieście przed kościołem św. Zygmunta – Nowy Rynek, w połowie drogi w kierunku Jasnej Góry – plac św. Jakuba (obecny pl. Biegańskiego) oraz przed klasztorem – Rynek Jasnogórski.

Właśnie tą trasą przejdą uczestnicy piątkowego spaceru, który rozpocznie się na pl. Biegańskiego, gdzie po złączeniu miasta zbudowano ratusz. I Stara, i Nowa Częstochowa miały swoje ratusze, ale po połączeniu postanowiono, że wspólny ratusz już zjednoczonej Częstochowy stanie pośrodku, czyli wypadło mniej więcej na pl. Biegańskiego, pierwotnie nazwany rynkiem św. Jakuba.

Następnie trasa historycznej przechadzki przebiegnie przez Stary Rynek i Al. NMP aż do podjasnogórskich parków. Po drodze uczestnicy dowiedzą się m.in. o znaczeniu tych miejsc w dziejach miastach oraz o ich rozwoju na przestrzeni lat.

Wydarzenie odbywa się w ramach miejskiego programu „Aleje, tu się dzieje”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.