PARTNER PORTALU
  • BGK

Horyniec-Zdroju: Rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna

  • PAP/AT    31 stycznia 2018 - 09:41
Horyniec-Zdroju: Rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna
Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski (fot.horyniec-zdroj.pl)

W czwartek (1 lutego) w Horyńcu Zdroju (Podkarpackie) rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form.
  • Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.
  • Weźmie w niej udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju.
  • Będą rywalizować o nagrody: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.
  • Patronat honorowy nad biesiadą sprawuje marszałek województwa podkarpackiego.

Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski. Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, w tym roku zaprezentują się grupy z: Warszawy, Kielc, Częstochowy, Rybnika, Tychów, Bolesławca, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla oraz z mniejszych miejscowości z woj. opolskiego, podlaskiego. Ich członkami są zarówno młodzi ludzie - licealiści i studenci, jak i osoby dorosłe.

Jak poinformowała Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest jednym z organizatorów Biesiady, do udziału w niej zakwalifikowanych zostało 15 najlepszych teatrów spośród prawie 50, które zgłosiły chęć udziału.

"Biesiada to jeden z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form w Polsce. Każdego roku kolejne teatry dołączają do nas, chcą się zaprezentować i poddać ocenie nie tylko profesjonalnego jury, ale także i innych teatrów. To dowód na to, że jest ona potrzebna i że nie tylko w dużych miastach, ale także na prowincji rozwija się prawdziwy, autentyczny ruch teatralny." - oceniła Juźwińska.

Dodała, że przy wyborze teatrów zwracano także uwagę - ze względów organizacyjnych - m.in. na liczbę członków, czy obszerność scenografii.

Spośród nich jury wybierze najlepszych w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny. Od kilku lat przyznawane są także nagrody specjalne, w tym Róża Horyniecka.

Zespoły wystąpią zarówno w repertuarze uznanych twórców, takich jak: Stanisław Grochowiak, Anatol Stern, Marek Modzelewski, Guus Kuijer, w spektaklach opartych na "Balladach" Adama Mickiewicza, tekstach Stanisława Wyspiańskiego i Witkacego, jak i we własnych programach autorskich.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceni profesjonalne jury, którego członkowie prowadzą także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników.

W tym roku jurorami będą: Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa; Barbara Płocica - teatrolog, instruktor teatralny z Przemyśla; Tomasz Rodowicz - aktor, muzyk, reżyser z Łodzi; Lesław Żurek - aktor teatralny i filmowy z Warszawy.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Imprezę zakończy w niedzielę wieczorem uroczysta gala i wręczenie nagród.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.