PARTNER PORTALU
 • BGK

Horyniec-Zdroju: Rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna

 • PAP/AT    31 stycznia 2018 - 09:41
Horyniec-Zdroju: Rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna
Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski (fot.horyniec-zdroj.pl)

W czwartek (1 lutego) w Horyńcu Zdroju (Podkarpackie) rozpoczyna się 39. Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form.
 • Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.
 • Weźmie w niej udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju.
 • Będą rywalizować o nagrody: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.
 • Patronat honorowy nad biesiadą sprawuje marszałek województwa podkarpackiego.

Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski. Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, w tym roku zaprezentują się grupy z: Warszawy, Kielc, Częstochowy, Rybnika, Tychów, Bolesławca, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla oraz z mniejszych miejscowości z woj. opolskiego, podlaskiego. Ich członkami są zarówno młodzi ludzie - licealiści i studenci, jak i osoby dorosłe.

Jak poinformowała Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest jednym z organizatorów Biesiady, do udziału w niej zakwalifikowanych zostało 15 najlepszych teatrów spośród prawie 50, które zgłosiły chęć udziału.

"Biesiada to jeden z najstarszych festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form w Polsce. Każdego roku kolejne teatry dołączają do nas, chcą się zaprezentować i poddać ocenie nie tylko profesjonalnego jury, ale także i innych teatrów. To dowód na to, że jest ona potrzebna i że nie tylko w dużych miastach, ale także na prowincji rozwija się prawdziwy, autentyczny ruch teatralny." - oceniła Juźwińska.

Dodała, że przy wyborze teatrów zwracano także uwagę - ze względów organizacyjnych - m.in. na liczbę członków, czy obszerność scenografii.

Spośród nich jury wybierze najlepszych w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny. Od kilku lat przyznawane są także nagrody specjalne, w tym Róża Horyniecka.

Zespoły wystąpią zarówno w repertuarze uznanych twórców, takich jak: Stanisław Grochowiak, Anatol Stern, Marek Modzelewski, Guus Kuijer, w spektaklach opartych na "Balladach" Adama Mickiewicza, tekstach Stanisława Wyspiańskiego i Witkacego, jak i we własnych programach autorskich.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceni profesjonalne jury, którego członkowie prowadzą także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników.

W tym roku jurorami będą: Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa; Barbara Płocica - teatrolog, instruktor teatralny z Przemyśla; Tomasz Rodowicz - aktor, muzyk, reżyser z Łodzi; Lesław Żurek - aktor teatralny i filmowy z Warszawy.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Imprezę zakończy w niedzielę wieczorem uroczysta gala i wręczenie nagród.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.