PARTNER PORTALU
  • BGK

I Gorzowskie Spotkania z Książką

  • PAP    9 kwietnia 2010 - 19:11
I Gorzowskie Spotkania z Książką

W sobotę w Gorzowie rozpoczną się Spotkania z Książką. Ta impreza promująca czytelnictwo organizowana jest po raz pierwszy. Wśród atrakcji przewidziano m.in. udział w grze kryminalnej oraz pokaz druków bibliofilskich.
Na I Gorzowskich Spotkaniach z Książką swoją ofertę przedstawi 40 wystawców: księgarnie, wydawnictwa, hurtownie księgarskie, biblioteki, antykwariaty, uczelnie, szkoły językowe i szkoły nauki szybkiego czytania, lokalne media i instytucje kultury, jak Teatr im. Juliusza Osterwy, Muzeum Lubuskie, Klub Myśli Twórczej Lamus.

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Jedną z nich będzie pokaz druków bibliofilskich przygotowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Gorzowianie zobaczą m.in. faksymile autografu Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" z 1541 r., faksymile iluminowanego kodeksu staroniemieckiego z lat 1331-1335, a także kopie miedziorytniczych map z XVI i XVIII w. Do wglądu będą też mapy Nowej Marchii i mapy z Wojny Siedmioletniej.

"Mamy nadzieję, że ta impreza stanie się cykliczną, a gorzowianie z chęcią będą sięgać po książki. Po raz pierwszy dla osób niepełnosprawnych przygotowaliśmy autolektora w czterech językach, a także maszynę brajlowską. A dzieci zapraszamy na spotkanie z autorką bajek i baśni Wiolettą Piasecką" - powiedział PAP dyrektor gorzowskiej biblioteki Edward Jaworski.

Rodzice będą mogli zobaczyć książki pomocne w wychowaniu, a także wysłuchać porad pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Osoby, które niechętnie sięgają po tradycyjną książkę, będą mogły zapoznać się z szeroką ofertą audiobooków - książek nagranych na nośnikach multimedialnych.

W ramach imprezy odbędzie się spotkanie z socjologiem, dr. Jackiem Kurzępą z Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie, specjalistą od patologii społecznych, socjologii pogranicza, wychowania i psychologii społecznej, który będzie podpisywał swoje publikacje.

Gościem targów będzie też Zbigniew Rudziński - prezes Polskiego Towarzystwa Turystycznego Ziemi Gorzowskiej, które organizuje Zimowe, Wiosenne i Jesienne Rajdy Lubuskie oraz wycieczki piesze promujące walory krajoznawcze regionu. Autor przewodników turystycznych, w tym m.in. "Gorzów Wielkopolski. Miasto na siedmiu wzgórzach".

W niedzielę organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w kryminalnej grze miejskiej, w której trzeba rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa sprzed lat.

"Planszą jest miasto, a gracz staje się detektywem. Kolejne miejsca - gorzowskie zabytki, pomniki - podpowiadają mu, kto, gdzie, kiedy i dlaczego zabił" - powiedziała Dagmara Kłysz z gorzowskiego magistratu. Na zwycięzców gry czekają nagrody.

Organizatorami I Gorzowskich Spotkań z Książką są: wydział rozwoju i promocji miasta, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Impreza odbędzie się w hali targowej przy ul. Przemysłowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.