PARTNER PORTALU
  • BGK

IMGW: we wszystkich prognozach Instytut ostrzegał przed gwałtownymi burzami

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 11:21
IMGW: we wszystkich prognozach Instytut ostrzegał przed gwałtownymi burzami
Podczas nawałnic, w nocy z 11 na 12 sierpnia, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych (fot.pixabay.com)

Po tragicznym w skutkach weekendzie, podczas którego w wyniku przejścia nawałnic zginęło sześć osób, IMGW-PIB przypomina, że we wszystkich prognozach, z co najmniej dobowym wyprzedzeniem ostrzegało przed bardzo gwałtownymi burzami. W ten sposób instytut odniósł się do opinii i komentarzy dotyczących ich działania, jakie pojawiły się w internecie.
• IMGW-PIB w środowym komunikacie zaznaczył, że ostrzeżenia o burzach z gradem, które mogą wystąpić w woj. kujawsko-pomorskim oraz pomorskim wydali w piątek (11.08) przed godz. 14. 

• - We wszystkich prognozach, udzielanych wywiadach, z co najmniej dobowym wyprzedzeniem Instytut informował i ostrzegał przed bardzo gwałtownymi burzami - zaznaczają przedstawiciele IMGW. 

• Podczas nawałnic, w nocy z 11 na 12 sierpnia, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy pełni zadania Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. W środowym (16.08) stanowisku przedstawiciele Instytutu odnieśli się do opinii i komentarzy na temat działania IMGW-PIB w związku z tymi gwałtownymi burzami.

"Ostrzeżenia meteorologiczne o burzach z gradem z drugim stopniem zagrożenia dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego zostały wydane w dniu 11 sierpnia tuż przed godziną 14. Ostrzeżenia miały ważność od godziny 21.00 i o tej porze strefa burz dotarła do południowych granic województwa kujawsko-pomorskiego, przemieszczając się szybko na północny wschód nad województwo pomorskie" - napisano w komunikacie.

Przypomniano, że ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy burz, którym towarzyszą porywy wiatru do 115 km/godz. lub opady deszczu do 60 mm i grad. Jest to wiatr, który powoduje rozległe zniszczenia (wyrywa drzewa z korzeniami, powoduje poważne uszkodzenia budynków, łamie wieże i słupy energetyczne) oraz stwarza zagrożenie życia. Stopień drugi (na mapach zaznaczany kolorem pomarańczowym) oznacza również, iż niebezpieczne zjawisko w silnym stopniu ogranicza przebywanie i prowadzenie działalności na terenie otwartym.

Czytaj więcej: Pomorze: samorządowcy, firmy prywatne, nauczyciele ruszyli na pomoc poszkodowanym w nawałnicach

W stanowisku IMGW-PIB przypomniano, że w poprzednich dniach dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego wydawane były ostrzeżenia z 1 stopniem zagrożenia. W tym sezonie było to drugie ostrzeżenie o burzach dla województwa pomorskiego z drugim stopniem zagrożenia.

"We wszystkich prognozach, udzielanych wywiadach, z co najmniej dobowym wyprzedzeniem Instytut informował i ostrzegał przed bardzo gwałtownymi burzami. Należy podkreślić, że nie były to typowe, letnie burze występujące nad Polską. Służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe otrzymywały niezbędne informacje zgodnie z ustalonymi zasadami współpracy" - zapewniono w komunikacie.

Zaznaczono też, że informacje opracowywane przez IMGW-PIB były też publikowane na stronie internetowej pogodynka.pl. Poza informacjami o aktualnych ostrzeżeniach zamieszczona jest tam również specjalna zakładka dotycząca prognozowania, a następnie monitorowania rozwoju burz i towarzyszących im zjawisk (http://pogodynka.pl/prognozaburz).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.