PARTNER PORTALU
  • BGK

Imieniny twórcy Filutka w Toruniu

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 20:40

Na Starym Mieście w Toruniu w piątek hucznie świętowano imieniny rysownika Zbigniewa Lengrena (1919-2003), twórcy przygód profesora Filutka i jego psa Filusia. W wesołej zabawie wzięli udział przebierańcy, a także bardzo wiele dzieci i dorosłych.
Prof. Filutek w smokingu i meloniku, w towarzystwie kucharza Felka, wjechał na Rynek Staromiejski wozem strażackim.

Profesor w rytm muzyki podrygiwał, tańczył, puszczał oczka i wymieniał uściski z przedszkolakami. Wiele radości zebranym dostarczył klaun, a także baśniowe postacie.

Gośćmi specjalnymi imienin byli zaprzyjaźnieni, jak Filuś i prof. Filutek, pies Baltic i mechanik statku badawczego "Baltica" Adam Buczyński. Baltic został przed rokiem uratowany przez załogę statku z kry dryfującej po Zatoce Gdańskiej, a Buczyński wciągnął zwierzę na pokład.

Pies jest obecnie członkiem załogi, a do Torunia przejechał, tak jak jego pan, w służbowym uniformie. Mechanik był ubrany w pomarańczowy kombinezon, a Baltic miał na grzbiecie derkę w takim samym kolorze. Jak poinformował Buczyński, pies po roku służby na statku awansował na obserwatora pokładowego - jego zadaniem jest obserwowanie kuchni i kucharza oraz przeganianie mew.

Zbigniew Lengren urodził się w Toruniu. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był rysownikiem i autorem wierszy dla dzieci. Przez kilkadziesiąt lat zamieszczał w "Przekroju" krótkie historyjki rysunkowe o prof. Filutku i psie Filusiu.

W 2005 r. w Toruniu odsłonięta została rzeźba przedstawiająca Filusia z melonikiem profesora w pysku i oparty o latarnię parasol, też należący do jego pana. Profesora jednak brak. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.