PARTNER PORTALU
  • BGK

IMiGW o sytuacji hydrologicznej

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 14:10

W ciągu najbliższej doby w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnej Odrze podniesie się poziom wody w strefie stanów wysokich w woj. zachodniopomorskim. Na Dolnym Śląsku spodziewane są deszcze - podaje IMGW.
Spodziewany jest wzrost poziomu wody w strefie stanów alarmowych na wodowskazie Gozdowice oraz podniesienie się wody do stanów okołoalarmowych na wodowskazie Bielinek, natomiast przekroczenie stanów ostrzegawczych prognozowane jest na wodowskazie Gryfino.

Instytut ostrzega o niebezpieczeństwie dla przebywających nad brzegami rzek, lokalnych zalaniach i podtopieniach oraz utrudnieniach w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek.

Na Dolnym Śląsku wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych o ok. 30 do 50 cm, lokalnie wyższe mogą wystąpić ponownie w dorzeczach: Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru i Kaczawy - podaje Instytut.

W dorzeczu Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy i Ślęzy lokalnie mogą być przekroczone stany ostrzegawcze. Przybory wód w rzekach mogą być gwałtowne.

Według IMiGW wzrosty stanów wody spowodowane intensywnymi opadami burzowymi lokalnie powyżej stanów alarmowych występować będą także w niedzielę, 15 sierpnia.

Instytut ostrzega o niebezpieczeństwie dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy), zagrożeniu dla obszarów zalewowych, możliwości wystąpienia wody zwłaszcza z małych koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, lokalnych podtopieniach oraz utrudnieniach w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek.

IMiGW zaleca dużą ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów oraz rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-08-16 17:26:41

    Czy o prognozie meteo musimy dowiadywac sie z gazet lub ogolnopolskich wiadomosci w TV ? Dlaczego zbierane kosztem podatnikow dane z radarow pogodowych sa dostepne albo odplatnie (!!!) albo ze sporym opoznieniem ? Rozwazajac koszt zniszczen powodziowych, moze wymusmy upublicznienie i latwy dostep do... informacji z IMGW, albo ich tymi kosztami obciazmy ?  rozwiń