PARTNER PORTALU
  • BGK

Inauguracja nowego budowy terminala na łódzkim lotnisku

  • PAP    8 stycznia 2010 - 19:56

Symboliczna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oficjalnie zainaugurowała w piątek budowę Terminala Pasażerskiego nr 3 na łódzkim lotnisku im. W. Reymonta.
Docelowo w nowym terminalu ma być rocznie odprawianych od 1,5 do 3 mln pasażerów. Wartość inwestycji szacowana jest na 190 mln zł. Jej zakończenie zaplanowano na maj 2011 roku.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego wzięły udział władze miasta i województwa. Zdaniem prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego, nowy terminal pasażerski będzie przełomem w historii rozwoju łódzkiego Portu Lotniczego.

Hala terminala ma składać się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Jego powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m. kw. Budynek portu będzie miał 137 m długości, do 80 m szerokości i 15 m wysokości, a jego nowoczesna elewacja zewnętrzna zostanie wykonana ze szkła i aluminium. Zostanie wyposażony w wieżę kontroli lotów o wysokości niemal 23 metrów.

Podczas projektowania budynku wykorzystano różnicę poziomów terenu i pierwszą z czterech użytkowych kondygnacji umieszczono 5 m pod ziemią. Znajdą się tam pomieszczenia techniczne, pomieszczenia socjalne, garaż dla służb, zbiorniki wody paliwowej oraz centralna sortownia bagażu. Na parterze odbywać się będzie odprawa pasażerów. W antresoli nad parterem będą pomieszczenia socjalne, a na piętrze (czwarta kondygnacja) pomieszczenia administracyjne, gastronomiczne i handlowo-usługowe.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Hochtief Polska, Warbud SA, Hochtief Construction AG. Jej wartość szacowana jest na około 190 mln zł brutto, a zakończenie prac zaplanowano na maj 2011 roku. Wtedy to terminal przejmie obsługę pasażerów z dwóch obecnie funkcjonujących terminali. Tymczasowy Terminal nr 2 będzie przeniesiony w inne miejsce lotniska i będzie pełnił funkcję zaplecza techniczno-warsztatowego.

Przed nowym terminalem powstanie parking na 300 samochodów. Budowa jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Od września br. na łódzkim lotnisku funkcjonuje terminal cargo o powierzchni 750 m kw. Szacunkowa maksymalna przepustowość terminala wynosi 10 tys. ton rocznie. Oprócz zwykłych ładunków mogą być w nim obsługiwane także przesyłki specjalne, np. materiały niebezpieczne, leki ratujące życie, krew, organy do transplantacji oraz próbki diagnostyczne.

Z danych łódzkiego lotniska wynika, że w 2008 roku obsłużyło ono ponad 330 tys. pasażerów (w tym ponad 44 tys. w ruchu czarterowym). W pierwszych trzech kwartałach ub. roku z lotniska skorzystało w sumie ok. 232 tys. pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: