PARTNER PORTALU
  • BGK

Inscenizacja bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 10:45

Uzbrojony w działa galeon, czterdziestolufowa artyleria twierdzy i stu muszkieterów w mundurach z epoki napoleońskiej wezmą udział 16 kwietnia w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście.
Na pokaz pirotechniczny przeznaczono 90 kg prochu. Widowisko przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska odbędzie się na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę (przy ul. Starowiślnej).

Bitwa potrwa ponad godzinę. Weźmie w niej udział galeon Czarna Perła. Goście, którzy zjawią się na pokazie, będą mogli odwiedzić „średniowieczne obozowisko”, na terenie którego planowane są pokazy walk rycerskich, różne turnieje i zabawy z dawnych czasów.

Imprezie towarzyszyć będą też kramy i warsztaty rzemieślnicze, w tym: warsztat mincerski, stoisko z kwasem chlebowym i rycerskim jadłem, kram płatnerza, kram ze strojami historycznymi, rękodziełem i zabawkami. Na miejscu będzie można także obejrzeć replikę średniowiecznej machiny oblężniczej – balisty oraz replikami innego średniowiecznego uzbrojenia.

Prezentacjom towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu, mającego w repertuarze utwory średniowieczne. Data widowiska nie ma nic wspólnego z konkretną bitwą czy innym wydarzeniem historycznym.

– Po prostu chcieliśmy uczcić zakończenie pewnego etapu remontu obiektu i pokazać gdańszczanom jego efekt – mówi Maciej Szczepkowski z muzeum. Chodzi o zakończenia wartych ok. 5,6 mln zł prac ratowniczych przy Twierdzy Wisłoujście, finansowanych z funduszy miasta Gdańska oraz Unii Europejskiej.

Dzięki nim udało się wykonać główne prace przy zabezpieczeniu sporej części zewnętrznych (częściowo umieszczonych pod wodą) murów twierdzy. Zaniedbana przez wiele lat – i z powodu swojego położenia narażona na niszczące działanie wody – twierdza wymaga wciąż bardzo dużych nakładów.

Tylko remont tzw. fortu carre kosztowałby szacunkowo ok. 35 mln zł. O środki na ten cel muzeum chce starać się w kolejnej edycji programu unijnego.

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku.

W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim zbudowany w latach 1624-1626.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • rycerz, 2011-04-06 11:18:38

    Niektórzy chcieliby mieć takie impry jeszcze bliżej,najlepiej za ścianą,a i tak by ich to nie zmobilizowało do wyjścia z domu.Zawsze niezadowoleni!!!!!!!
  • Miłośnik militariów, 2011-04-06 10:58:35

    To jest dowód na to,że chcieć to móc!!! Mamy tak blisko z Gdańska...