PARTNER PORTALU
  • BGK

Inscenizacja wydarzenia z pierwszych dni po wybuchu II wojny światowej w Olsztynku

  • AT    5 września 2013 - 12:50
Inscenizacja wydarzenia z pierwszych dni po wybuchu II wojny światowej w Olsztynku

8 września w olsztyneckim skansenie odbędzie się rekonstrukcja „Pogranicze 39". Inscenizacja przedstawi wydarzenia, jakie rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej.
Skansen stanie się tego dnia żywą makietą pola bitwy. Będzie to również okazja do pokazania życia codziennego żołnierzy, losów ludności cywilnej, działań pozafrontowych oraz pracy służb pomocniczych.

Tłem historycznym będą walki stoczone przez Armię Modlin między 1, a 4 września 1939 r. oraz sytuacja na pograniczu ziem należących do II Rzeczpospolitej i III Rzeszy. Do Olsztynka przyjedzie prawie 200 rekonstruktorów, a także zabytkowy sprzęt bojowy - repliki pojazdów będących na wyposażeniu armii niemieckiej: czołg PzKpfwII, samochód opancerzony SdKfz222 o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle.

Walczących po stronie polskiej będą wspierały 3 samochody pancerne wz.34. Oprócz militarnych potyczek uczestnicy zobaczą jak wyglądała praca Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz służb medycznych.

Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu, które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych. Obszar Skansenu w Olsztynku, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie na jeden dzień przemieniony w polską wioskę zajmowaną przez wojska niemieckie.

Uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.

Organizatorem imprezy jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: