Instalacja o autyzmie w Centrum Nauki Kopernik

Multimedialną instalację, która ma pomóc poznać i zrozumieć świat osób z autyzmem, przygotowała w Centrum Nauki Kopernik Fundacja Synapsis. Będzie ją można zwiedzać od 26 czerwca do 1 lipca.

"Chcemy pokazać, jak osoby z autyzmem widzą świat. Dlaczego zachowują się inaczej, nie odpowiadają na nasze pytania. Dlaczego nie patrzą nam w oczy. Chcemy, by każdy mógł to poczuć i być może zrozumieć te osoby lepiej" - powiedziała w poniedziałek wiceprezes Fundacji Synapsis Joanna Grochowska.

Osoby z autyzmem na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się z otoczenia, widzą jednak otaczający świat zupełnie inaczej. Unikają kontaktu wzrokowego, mają trudności z oceną, np. czy ktoś jest wysoki czy niski, mogą postrzegać przedmioty bez konturów, mało wyraźnie albo koncentrować uwagę na jednym szczególe, np. czyimś oku czy guziku przy bluzce.

Wielu autystyków nie lubi hałasu, zasłania uszy lub, by się od niego odciąć, wydaje z siebie nieprzyjemne dla innych dźwięki. Miewają kłopoty z koordynacją i czuciem własnego ciała.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE