PARTNER PORTALU
  • BGK

Interaktywna wystawa opowie o historii Bełchatowa

  • PAP    19 lutego 2013 - 10:33
Interaktywna wystawa opowie o historii Bełchatowa

PGE Giganty Mocy - taką nazwę będzie nosić interaktywna wystawa, która powstaje w Bełchatowie. Ekspozycja opowiadać ma o historii tworzenia się węgla brunatnego oraz historii miejscowej kopalni i elektrowni.
Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć różne postaci węgla brunatnego, modele potężnych maszyn pracujących przy jego wydobyciu oraz zapoznać się z cyklem wytwarzania energii w elektrowni konwencjonalnej. Najmłodsi zwiedzający zobaczą bełchatowskiego mamuta, a trochę starsi będą mogli poeksperymentować z prądem.

Ekspozycja ułożona będzie według pór roku. Sale - wiosna, lato, jesień, zima, tworzące rok kalendarzowy mają symbolizować proces tworzenia się złóż węgla. Natomiast sale nazwane porami dnia - budzenie, poranek, południe, wieczór i noc mają - jak mówią organizatorzy - "uświadamiać zwiedzającym szybką eksploatację węgla".

Wystawa ma też upamiętniać jedną z najważniejszych dla gospodarki Polski inwestycję ub. wieku, jaką było utworzenie bełchatowskiego okręgu paliwowo-energetycznego. W sali poświęconej historii będzie można zobaczyć, jak wpłynął on na rozwój miasta i regionu.

Otwarcie ekspozycji planowane jest na koniec 2013 roku. Będzie ona zlokalizowana w nowym budynku Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Projekt dofinansowany jest w połowie z pieniędzy Unii Europejskiej, pozostałą kwotę zapewnia miasto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.