PARTNER PORTALU
  • BGK

Interwencja państwa na wschodzie kraju jest niezbędna

  • Bartosz Dyląg    8 września 2017 - 11:34
Interwencja państwa na wschodzie kraju jest niezbędna
Zdaniem Artura Sobonia, gołym okiem widać, że Polska wschodnia się zmienia. Przybywa inwestycji (fot.:park.swidnik.pl)

– Pomimo tego, że Polska wschodnia się rozwija, województwa, które są na wyższym poziomie, rozwijają się szybciej. By to zmienić, niezbędna jest interwencja państwa – uważa poseł PiS Artur Soboń.
Zdaniem Sobonia, przewodniczącego parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski, gołym okiem widać, że Polska wschodnia się zmienia – powstają nowe inwestycje, drogi, rozwija się baza dydaktyczna.

- Gdybyśmy jednak spojrzeli na udział wschodnich województw w PKB, to nie tylko on nie wzrasta, ale tego dystansu nie odrabiamy, jest odrobinę regresu – zwraca uwagę poseł. – Pomimo tego, że Polska wschodnia się rozwija, województwa, które są na wyższym poziomie, rozwijają się szybciej. Musimy zdynamizować ten rozwój, nie tylko w oparciu o duże miasta, ale i o średnie, które zostały zdegradowane - dodaje Artur Soboń.

Wynika to m.in. z faktu, iż struktura gospodarcza Polski wschodniej jest dużo mniej produktywna niż pozostałych części kraju. Dominujące tam sektory, przede wszystkim rolnictwo, są o wiele mniej produktywne niż zaawansowany technologicznie przemysł.

Tego przemysłu niezwykle wschodnia Polska potrzebuje, mając ku temu potencjał. Jest na przykład dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego.

- Jeśli chodzi o potencjał ludzki, nie mamy się czego wstydzić, ale walczymy cały czas z podstawowymi barierami, jak dostępność komunikacyjna. Inwestycje i drogowe, i kolejowe, które w tej chwili są realizowane, mają przełamać barierę dostępności komunikacyjnej – uważa Artur Soboń. - Musimy radykalnie zwiększyć udział przemysłu w strukturze gospodarczej produktu, który wytwarzają województwa Polski wschodniej po to, by rzeczywiście pracę podnieść na wyższy poziom produktywności – dodaje.

Do tego – jego zdaniem – niezbędna jest interwencja państwa, stąd też Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje na specjalizacje, które są preferowane w pięciu województwach wschodniej części kraju.

W opinii Artura Sobonia ważne jest, by stworzyć takie trwałe projekty, które będą działały bez zasilania wewnętrznego, po ustaniu funduszy unijnych.

Wśród atutów wschodnich województw, poza przemysłem rolno-spożywczym, poseł wymienia kilkadziesiąt kooperujących firm w postaci Doliny Lotniczej, program elektromobilności i lubelski Ursus czy część chemiczną z Azotami Puławy.

Cała rozmowa z posłem Arturem Soboniem w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Afera gruntowa! Złodzieje, 2017-09-10 19:50:00

    Patologiczna Ustawa w obiegu prawnym Prawa i Sprawiedliwości, podpisana przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku, z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) budynki i nieruchomości w obrębach miast tracą z każdym dniem na wartości, rynek nier...uchomości boryka się z zapaścią większą jak przed II wojną światową, brak Ustawy regulująca należne rekompensaty finansowe dla właścicieli nieruchomości i budynków z obrębów Miast, ustawodawca zamiast w obrębach gmin wyłączyć grunty rolne spod konturów budynków mieszkalnych dopuścił się najcięższego kalibru przestępstw niszczenia gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze do 0.5ha, statusu Miast to mit w obecnej sytuacji ,z uczciwych od dziesiątków lat podatników zrobiono dziadów jak niegdyś w budynkach dla kołchoźników biedoty obsranej, parówy wiejskie złodziejskie ograbili Nas ze wszelkich dóbr. Poprzez łamanie prawa odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej.  rozwiń