PARTNER PORTALU
 • BGK

Inwestycje dla wielkopolskich strażaków

 • PAP    9 października 2013 - 12:46
Inwestycje dla wielkopolskich strażaków

Budowa sieci stanowisk do kierowania siłami ratowniczymi, oraz zakup sprzętu dla strażaków to efekt projektu "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego". Jego wartość to blisko 43 mln zł.
W środę w Poznaniu oficjalnie zakończono realizację projektu. Jego głównym celem była poprawa zabezpieczenia środowiska naturalnego przed skutkami katastrof poprzez usprawnienie systemu ratowniczego.

Projekt zrealizowano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007 - 2013. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 34 mln zł.

"Był to największy pojedynczy projekt zrealizowany dotychczas przez Państwową Straż Pożarną na poziomie wojewódzkim. Dzięki niemu poprawił się stan bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego na terenie Wielkopolski" - powiedział w trakcie uroczystości wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Wojciech Mendelak.

W ramach projektu powstała sieć stanowisk do analizowania i prognozowania zagrożeń oraz kierowania siłami ratowniczymi (SAPZ). Stanowiska są przygotowane do obsługi takich zdarzeń jak np. powodzie, duże wypadki samochodowe czy pożary lasów, gdy muszą współpracować przedstawiciele różnych służb i instytucji.

Utworzonych zostało pięć SAPZ w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile oraz Poznaniu. Ostatnie, pełniące będzie funkcję koordynującą powstanie w tym roku w siedzibie KW PSP w Poznaniu.

Powstała Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna, która zapewnia szerokopasmowe połączenie światłowodowe pomiędzy wszystkimi jednostkami Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce. Dodatkowo zmodernizowano sieć łączności radiowej wykorzystywanej do celów ratowniczych.

Zakupiono też specjalistyczny sprzęt ratowniczy, w tym 26 zestawów do dekontaminacji (usuwania i neutralizowania szkodliwych substancji), przyczepy ratownictwa medycznego, oraz zestawy sprzętu ratownictwa technicznego. Przeprowadzono szkolenia specjalistyczne dla ratowników.

"Wielkopolska straż pożarna wykorzystała okazję do wykonania czegoś, czego nigdy nie byłaby w stanie zrealizować z normalnego budżetu. Część pozyskanego dzięki projektowi sprzętu znalazła się w naszych rękach już przed Euro 2012. Obecnie codziennie wykorzystywany jest podczas akcji ratowniczych w całej Wielkopolsce" - powiedział PAP zastępca komendanta wielkopolskiej PSP st. bryg. Lech Janiak.

Podpisanie umowy o dofinansowanie nastąpiło w grudniu 2010 r. Jak powiedział rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, innowacyjnym elementem projektu była jego promocja. "Polegała ona na rozdawaniu mieszkańcom województwa, zamiast tradycyjnych gadżetów reklamowych, czujników dymu i tlenku węgla" - wyjaśnił.

Oficjalne zakończenie projektu odbyło się przy okazji trwających w Poznaniu od poniedziałku Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko. Strażacy prezentują na targach m.in. nowy specjalistyczny samochód do działań rozpoznawczo-ratowniczych z udziałem substancji niebezpiecznych. Przygotowali też pokazy ratownictwa medycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.