PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje dla wielkopolskich strażaków

  • PAP    9 października 2013 - 12:46
Inwestycje dla wielkopolskich strażaków

Budowa sieci stanowisk do kierowania siłami ratowniczymi, oraz zakup sprzętu dla strażaków to efekt projektu "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego". Jego wartość to blisko 43 mln zł.
W środę w Poznaniu oficjalnie zakończono realizację projektu. Jego głównym celem była poprawa zabezpieczenia środowiska naturalnego przed skutkami katastrof poprzez usprawnienie systemu ratowniczego.

Projekt zrealizowano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007 - 2013. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 34 mln zł.

"Był to największy pojedynczy projekt zrealizowany dotychczas przez Państwową Straż Pożarną na poziomie wojewódzkim. Dzięki niemu poprawił się stan bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego na terenie Wielkopolski" - powiedział w trakcie uroczystości wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Wojciech Mendelak.

W ramach projektu powstała sieć stanowisk do analizowania i prognozowania zagrożeń oraz kierowania siłami ratowniczymi (SAPZ). Stanowiska są przygotowane do obsługi takich zdarzeń jak np. powodzie, duże wypadki samochodowe czy pożary lasów, gdy muszą współpracować przedstawiciele różnych służb i instytucji.

Utworzonych zostało pięć SAPZ w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile oraz Poznaniu. Ostatnie, pełniące będzie funkcję koordynującą powstanie w tym roku w siedzibie KW PSP w Poznaniu.

Powstała Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna, która zapewnia szerokopasmowe połączenie światłowodowe pomiędzy wszystkimi jednostkami Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce. Dodatkowo zmodernizowano sieć łączności radiowej wykorzystywanej do celów ratowniczych.

Zakupiono też specjalistyczny sprzęt ratowniczy, w tym 26 zestawów do dekontaminacji (usuwania i neutralizowania szkodliwych substancji), przyczepy ratownictwa medycznego, oraz zestawy sprzętu ratownictwa technicznego. Przeprowadzono szkolenia specjalistyczne dla ratowników.

"Wielkopolska straż pożarna wykorzystała okazję do wykonania czegoś, czego nigdy nie byłaby w stanie zrealizować z normalnego budżetu. Część pozyskanego dzięki projektowi sprzętu znalazła się w naszych rękach już przed Euro 2012. Obecnie codziennie wykorzystywany jest podczas akcji ratowniczych w całej Wielkopolsce" - powiedział PAP zastępca komendanta wielkopolskiej PSP st. bryg. Lech Janiak.

Podpisanie umowy o dofinansowanie nastąpiło w grudniu 2010 r. Jak powiedział rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, innowacyjnym elementem projektu była jego promocja. "Polegała ona na rozdawaniu mieszkańcom województwa, zamiast tradycyjnych gadżetów reklamowych, czujników dymu i tlenku węgla" - wyjaśnił.

Oficjalne zakończenie projektu odbyło się przy okazji trwających w Poznaniu od poniedziałku Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko. Strażacy prezentują na targach m.in. nowy specjalistyczny samochód do działań rozpoznawczo-ratowniczych z udziałem substancji niebezpiecznych. Przygotowali też pokazy ratownictwa medycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.