PARTNER PORTALU
  • BGK

IPN uruchomił dwa Przystanki Historia w regionie radomskim

  • JS    5 września 2017 - 20:30
IPN uruchomił dwa Przystanki Historia w regionie radomskim
Przystanki Historia działają w wielu miejscach w Polsce, a także w Wilnie, w Brukseli i w Nowym Jorku (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Dwa Przystanki Historia powstały w regionie radomskim. Jeden - w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Pelagowie, drugi - w Puszczy Kozienickiej. Celem placówek jest popularyzacja historii poprzez działalność edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej.
• Przystanki Historia działają w wielu miejscach w Polsce, a także w Wilnie, w Brukseli i w Nowym Jorku.

• IPN planuje m.in. spotkania z młodzieżą oraz wycieczki po historycznych miejscach w okolicy.

Zdaniem naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, prof. Tomasza Panfila, to dwa ważne miejsca na mapie historycznej regionu radomskiego. "Te dwa przystanki w pewien sposób spinają klamrą historię ziemi radomskiej" - powiedział prof. Panfil na konferencji prasowej w Pelagowie, towarzyszącej uruchomieniu nowego centrum edukacyjnego IPN w miejscowym Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza.

Jak zaznaczył, centrum znajdujące w dawnej gajówce w okolicach Augustowa w Puszczy Kozienickiej ma skoncentrować się na działalności oddziałów leśnych Armii Krajowej i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Placówka w Pelagowie, w podradomskiej gminie Kowala, poświęcona jest natomiast pamięci ks. Romana Kotlarza, kapłana związanego z protestem robotniczym w czerwcu 1976 r. w Radomiu.

W Pelagowie prowadzona ma być przede wszystkim działalność edukacyjna. IPN planuje m.in. spotkania z młodzieżą oraz wycieczki po historycznych miejscach w okolicy. Według dra Arkadiusza Kutkowskiego z radomskiej delegatury IPN, w centrum gromadzone będą również informacje na temat życia kapłana. "Nasza dotychczasowa wiedza na jego temat, wbrew pozorom, w dalszym ciągu opatrzona jest kilkoma dosyć zasadniczymi znakami zapytania, i to związanymi nie tylko z okolicznościami zgonu w sierpniu 1976 r., ale także z wcześniejszymi okresami jego działalności duszpasterskiej" - zaznaczył Kutkowski. Pracownicy IPN mają nadzieję, że do placówki w Pelagowie będą zgłaszać się osoby, które znały ks. Kotlarza i mogą przekazać informacje, dokumenty czy fotografie, które do tej pory nie znalazły się w zasobach IPN.

Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej to Centrum Edukacyjne Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślił prof. Marek Wierzbicki z radomskiego IPN celem placówki będzie wychowanie patriotyczne i przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu.

"Chcemy, aby młodzież dowiedziała się więcej o walce polskich partyzantów. Jednocześnie pragniemy pokazać młodym ludziom życie codzienne partyzantów m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach i grach terenowych" - podkreślił Wierzbicki.

Zdaniem dyr. lubelskiego oddziału IPN Marcina Krzysztofika, dwa nowe Przystanki Historia są dobrym przykładem współdziałania IPN z lokalnymi społecznościami oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.