PARTNER PORTALU
  • BGK

Islandia na wystawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej

  • PAP    15 lutego 2013 - 20:29

40 czarno-białych zdjęć można od soboty oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Prace autorstwa fotografów i podróżników: Włodzimierza Płanety i Marka Rowińskiego pochodzą z trzech, kilkutygodniowych ekspedycji fotograficznych na Islandię.
Wyprawy odbyły się w 2004, 2006 i 2011 r. Jak powiedział współautor wystawy, Włodzimierz Płaneta, podróżom przyświecały wyłącznie cele fotograficzne, a nie turystyczno-krajoznawcze.

"Dla fotografa Islandia jest idealnym miejscem do pracy. Wyspa leży w pobliżu kręgu polarnego. Jest tam znakomite światło, dynamicznie zmieniają się warunki pogodowe" - powiedział Płaneta.

Zdjęcia prezentowane w muzeum pokazują krajobrazy pokryte lawą wulkaniczną lub lodowcem, pary wydobywające się z wnętrza ziemi, wieloryby, delfiny, kolonie maskonurów, ale też zdemolowane samochody, opuszczone farmy, porzucone narzędzia rolnicze.

"Z jednej strony wyspa wyludnia się. Islandczycy szukają wygodniejszego życia - jeśli nie w stolicy kraju, to w innych państwach. Z drugiej strony to pustkowie jest atrakcyjne dla ekscentrycznych artystów. Przyjeżdża tam też wielu emerytów, którzy często zwiedzili już cały świat, a na koniec zostawili sobie Islandię" - mówił Płaneta.

Dodał, że Islandia przyciąga turystów nie tylko dziką przyrodą, ale też wysoko rozwiniętą cywilizacją.

"Wystawa w pierwszej kolejności zainteresuje innych fotografów. W drugiej - miłośników Islandii" - powiedział Płaneta.

Ekspozycja potrwa do 17 marca.

Włodzimierz Płaneta - fotograf i podróżnik. Zawodowo fotografuje od 1986 r. W twórczości przestrzega klasycznych zasad fotografii, unika eksperymentów i komputerowych przetworzeń. Swoje prace prezentował na ok. 150 wystawach. Otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Od 20 lat prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne w Krakowie. Zorganizował 90 fotoplenerów w Polsce i Europie. Kierował 11 wyprawami fotograficznych.

Marek Rowiński - fotograf, podróżnik, alpinista. Brał udział w ekspedycjach wspinaczkowych w Alpy, Pireneje i Kaukaz. Uczestniczył też w wyprawach fotograficznych do krajów skandynawskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.