PARTNER PORTALU
  • BGK

IV Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie

  • PAP    28 września 2010 - 09:33

Dawny cmentarz żydowski założony z XIX w. będą sprzątać dzisiaj uczniowie i nauczyciele z Olsztyna. Choć po zdewastowanym cmentarzu pozostał tylko park, wyznawcy judaizmu uważają to miejsce za święte.
Akcja sprzątania dawnego miejsca pochówków poprzedza czwartą edycję Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie, które rozpoczną się 30 września, a zakończą 3 października.

Cmentarz przy ulicy Zyndrama z Maszkowic będą porządkować w tym roku uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie. Po dawnym cmentarzu żydowskim nie ma już śladów materialnych w postaci macew, ale charakter miejsca podkreślają jeszcze fragmenty schodów i drzewa pamiętające czasy pochówków.

30 września rozpoczną się w Olsztynie Dni Kultury Żydowskiej, które w tym roku odbywają się pod hasłem Le'chaim czyli „Za życie”.

Rozpocznie je koncert zespołu Max Klezmer Band Acoustic Acrobats. W kolejnych dniach do 3 października mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach języka hebrajskiego i obejrzeć pokazy filmów izraelskich. Przygotowano także warsztaty kuchni żydowskiej oraz degustację win.

Zaplanowano spacer „Śladami olsztyńskich Żydów” oraz wernisaż wystawy „Izrael wczoraj i dziś”, przygotowany przez ambasadę Izraela.

Cmentarz żydowski w Olsztynie został założony w 1818 r. i przetrwał do końca lat 60. XX wieku, kiedy został zdewastowany. Wraz z przylegającym do niego domem przedpogrzebowym (Bet Tahara) projektu słynnego architekta pochodzącego z Olsztyna Ericha Mendelsohna jest ostatnim świadectwem wielokulturowego charakteru miasta.

Po zakończeniu prac konserwatorskich w 2012 r. w Bet Tahara powstanie Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna, który ma być miejscem spotkań i wspólnej pracy twórczej ludzi różnych wyznań, kultur i narodowości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.