Jacek Protas ponownie Prezydentem Euroregionu Bałtyk

Marszałek Jacek Protas zostanie ponownie nominowany na Prezydenta Euroregionu Bałtyk. Powtórny wybór polskiego przedstawiciela na to stanowisko zdarzy się po raz pierwszy w historii Euroregionu.

Euroregiony są organizacjami skupiającymi samorządy lokalne i regionalne z krajów sąsiadujących ze sobą. Euroregion Bałtyk należy do największych w Europie pod względem terytorialnym. Polską stronę reprezentują samorządy województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Regiony z Polski, Rosji, Litwy, Szwecji i Danii zrzeszyły się w 1998 r. by formalnie rozwijać współpracę transgraniczną. Priorytety Euroregionu wyznacza Wspólny Program Rozwoju Euroregionu Bałtyk do 2015 r. Działalność organizacji skupia się na lobbingu politycznym oraz tworzeniu projektów z zakresu otoczenia biznesu, infrastruktury transportowej, ochrony środowiska i inicjatyw społeczności lokalnych.

Unia Europejska wspiera takie inicjatywy, dlatego przeznaczyła w latach 2007-2013 na współpracę terytorialną 7,75 mld euro. Polska alokacja wynosi 0,7 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE