PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 18:23
Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od wtorku (31.10) od godz. 18 do odwołania (fot. UM Gorzów Wielkopolski)

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego w związku z wysokim stanem Warty podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego. Alarm będzie obowiązywał od godz. 18 we wtorek (31.10) do odwołania.
Jak wyjaśnił dyrektor gorzowskiego wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Jarosław Żółtowski, wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego nie wiąże się w tej chwili z jakimkolwiek realnym niebezpieczeństwem dla mieszkańców.

- Ma na celu jedynie przekazanie komunikatu, że Warta jest w stanie wody wysokiej. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a służby przygotowane do działania - zaznaczył.

Poziom ostrzegawczy dla Gorzowa wynosi 380 centymetrów, stan alarmowy - 440. We wtorek rzeka osiągnęła w mieście poziom 406 cm. Jak podkreślają służby kryzysowe, obecny poziom Warty nie zagraża miastu. Gorzów jest w stanie poradzić sobie ze znacznie wyższym poziomem, co już w przeszłości nieraz miało miejsce.

Magistrat poinformował, że wały przeciwpowodziowe są w dobrym stanie i tylko w październiku były dwukrotnie kompleksowo sprawdzane przez urzędników, a w jednym przypadku dodatkowo także przez pracowników Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Od kilkunastu dni stan wody w Warcie powoli, ale stale się podnosi, co jest skutkiem obfitych opadów deszczu. Prognozy Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie Wlkp. na najbliższe dni wskazują, że Warta będzie jeszcze przybierała.

Na wysokim poziomie utrzymują się także dopływy Warty - Noteć i Obra. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.