Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego w związku z wysokim stanem Warty podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego. Alarm będzie obowiązywał od godz. 18 we wtorek (31.10) do odwołania.
Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od wtorku (31.10) od godz. 18 do odwołania (fot. UM Gorzów Wielkopolski)

Jak wyjaśnił dyrektor gorzowskiego wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Jarosław Żółtowski, wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego nie wiąże się w tej chwili z jakimkolwiek realnym niebezpieczeństwem dla mieszkańców.

- Ma na celu jedynie przekazanie komunikatu, że Warta jest w stanie wody wysokiej. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a służby przygotowane do działania - zaznaczył.

Poziom ostrzegawczy dla Gorzowa wynosi 380 centymetrów, stan alarmowy - 440. We wtorek rzeka osiągnęła w mieście poziom 406 cm. Jak podkreślają służby kryzysowe, obecny poziom Warty nie zagraża miastu. Gorzów jest w stanie poradzić sobie ze znacznie wyższym poziomem, co już w przeszłości nieraz miało miejsce.

Magistrat poinformował, że wały przeciwpowodziowe są w dobrym stanie i tylko w październiku były dwukrotnie kompleksowo sprawdzane przez urzędników, a w jednym przypadku dodatkowo także przez pracowników Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Od kilkunastu dni stan wody w Warcie powoli, ale stale się podnosi, co jest skutkiem obfitych opadów deszczu. Prognozy Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie Wlkp. na najbliższe dni wskazują, że Warta będzie jeszcze przybierała.

Na wysokim poziomie utrzymują się także dopływy Warty - Noteć i Obra. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE