PARTNER PORTALU
  • BGK

Jajka kurze sprzed 600 lat

  • PAP    5 września 2010 - 10:38

Ponad 600 lat mają jajka kurze, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.
"Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku w 1999 r. Wykopano je w odkrytej wtedy studni znajdującej się obok domu wójtowskiego" - powiedział Gancarski.

Ich wiek określiły specjalistyczne badania. "Jajka były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na koniec XIV stulecia. Zachowały się w dobrym stanie. Są w znacznej części wysuszone" - wyjaśnił dyrektor.

Podkreślił, że "sześć jajek, które są na ekspozycji, cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających".

Gancarski zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

Do unikatowych zabytków zaliczyć można: złotą sprzączkę do pasa z końca XIII w., płytę kamienną ze sceną Ukrzyżowania z przełomu XIII/XIV w., kości do gry, drewniany uchwyt pieczęci miejskiej oraz średniowieczną deskę klozetową. Są też fragmenty drewnianych wodociągów z 1366 r., starsze posiada jedynie Poznań.

Sensacją badań, w efekcie których powstała stała wystawa, było odkrycie pozostałości po dwóch ratuszach - gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z początków XVI stulecia. O istnieniu ratusza w Krośnie w tak dawnych czasach nie zachowała się żadna wzmianka historyczna.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje również stałe ekspozycje dotyczące dziejów oświetlenia oraz historii podkarpackich hut szkła.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.