PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak domy kultury zdobywają fundusze?

  • AT    9 maja 2013 - 18:05
Jak domy kultury zdobywają fundusze?

Aż trzy czwarte stowarzyszeń i fundacji zajmujących się kulturą, współpracuje z domami kultury. Dzięki temu ci pierwsi mają dostęp do sprzętu, a ci drudzy do funduszy przeznaczonych tylko dla trzeciego sektora, przy okazji poszerzając swoją ofertę - donosi Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Domy kultury są dla organizacji trzeciego sektora najczęstszym partnerem do współpracy, spośród publicznych instytucji kultury - wynika z ogólnopolskich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. Współpracuje z nimi 3/4 organizacji, dla porównania z bibliotekami i muzeami - zaledwie połowa.

Stowarzyszenia i fundacje najczęściej razem z domami kultury prowadzą wspólne przedsięwzięcia. Dla ponad połowy badanych powodem podjęcia takiej współpracy była możliwość skorzystania z lokalu oraz sprzętu biurowego, a dla ponad 40 proc. ważny okazał się sprzęt specjalistyczny.

Z badania wynika, że niewielkie znaczenie dla takiej współpracy miały względy finansowe. Tylko 15 proc. badanych organizacji zadeklarowało, że podjęły współpracę, aby zdobyć dodatkowe fundusze. Jedynie 10 proc. domów kultury kupiło od organizacji produkt lub usługę, a 20 proc. sfinansowało jej działania. Zdaniem stowarzyszenia Klon/Jawor to nie powinno dziwić, bo po dotacje na swoje działania organizacje zwracają się w głównej mierze do lokalnych urzędów.

Inaczej wygląda to w przypadku domów kultury. Te nierzadko współpracują z organizacjami właśnie po to, żeby poprzez organizacje zdobyć fundusze, do których same nie miałyby dostępu.

Według szacunków Stowarzyszenia Klon/Jawor, w Polsce działa około 20 tysięcy stowarzyszeń i fundacji aktywnych na polu kultury. Wśród nich są zarówno małe, lokalne stowarzyszenia, jak i duże fundacje promujące kulturę na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.