Jak hardych górali do kanalizacji podłączyć

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski
  • 13-02-2010
  • drukuj
Gmina Czarny Dunajec, pierwsza na Podhalu sięgnęła po przymus administracyjny, aby nakłonić gospodarstwa do przyłączenia się do sieci kanalizacji.

W styczniu Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne świętowało finał ważnego kontraktu. Pozwolił on – za pieniądze w lwiej części unijne – wybudować 90 km sieci kanalizacyjnej. Do tego dochodzą modernizacje i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji wynosi 17,5 mln euro.

Istnieje zagrożenie, że unijne pieniądze trzeba będzie zwracać, jeśli nie poprawi się sytuacja ekologiczna w regionie. Szkopuł w tym, że nie wszyscy górale zamierzają się podłączyć do kanalizacji. Aby nie stracić unijnych pieniędzy z Funduszu Spójności, gmina Czarny Dunajec sięgnęła po przymus administracyjny.

Gmina Czarny Dunajec sporo skorzystała na dotacjach. Przepustowość kanalizacji powiększyła dwukrotnie. Jeśli teraz nie dopłyną ścieki w odpowiedniej ilości – będzie drogo. Termin podłączenia minął z końcem roku. Zostało ośmiu opornych właścicieli, którzy trwają przy szambach. Jeśli się nie przyłączą, zgodnie z uchwałą rady prawo dopuszcza wykonanie zastępcze lub zastępczy wywóz ścieków, a kosztami zostanie obciążony właściciel posesji. Będą one znacznie większe niż koszt odprowadzenia ścieków do kanalizacji.

W trudnym, górskim terenie uzyskanie unijnych wskaźników (150 podłączonych osób na kilometr kanalizacji, by społeczne koszty inwestycji były do przyjęcia) i tak okazało się nierealne. Kontrakt przewiduje średnią 80 osób na kilometr. W rzeczywistości nowe przyłączenia wynoszą 40 osób na kilometr sieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sasza ma rację.Wybudowałem dom w tej gminie i chętnie skorzystałbym z pomocy gminy na wybudowanie własnej przydomowej oczyszczalni,bo w mojej okolicy nie zanosi sie na skanalizowanie(strasznie duże odległości między wioskami w porównaniu z innymi rejonami małopolski).Ale oczywiście gmina Czarny Duna...jec dopłaca do kolektorów slonecznych a do szamb już nie. rozwiń

krzok, 2011-05-17 20:14:55 odpowiedz

a może nie zmuszać górali do kanalizacji tylko zaproponować im szamba ekologiczne, np na wzór Francuski.

sasza, 2010-06-11 02:58:11 odpowiedz

"nie wszyscy górale zamierzają się podłączyć do kanalizacji" - Niestety, ale niektórzy Górale wolą wąchać własne gówno, tak są wierni tradycji.

Obserwator, 2010-02-14 19:57:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE