PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak hardych górali do kanalizacji podłączyć

 • Przegląd prasy/Dziennik Polski    13 lutego 2010 - 08:28

Gmina Czarny Dunajec, pierwsza na Podhalu sięgnęła po przymus administracyjny, aby nakłonić gospodarstwa do przyłączenia się do sieci kanalizacji.
W styczniu Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne świętowało finał ważnego kontraktu. Pozwolił on – za pieniądze w lwiej części unijne – wybudować 90 km sieci kanalizacyjnej. Do tego dochodzą modernizacje i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji wynosi 17,5 mln euro.

Istnieje zagrożenie, że unijne pieniądze trzeba będzie zwracać, jeśli nie poprawi się sytuacja ekologiczna w regionie. Szkopuł w tym, że nie wszyscy górale zamierzają się podłączyć do kanalizacji. Aby nie stracić unijnych pieniędzy z Funduszu Spójności, gmina Czarny Dunajec sięgnęła po przymus administracyjny.

Gmina Czarny Dunajec sporo skorzystała na dotacjach. Przepustowość kanalizacji powiększyła dwukrotnie. Jeśli teraz nie dopłyną ścieki w odpowiedniej ilości – będzie drogo. Termin podłączenia minął z końcem roku. Zostało ośmiu opornych właścicieli, którzy trwają przy szambach. Jeśli się nie przyłączą, zgodnie z uchwałą rady prawo dopuszcza wykonanie zastępcze lub zastępczy wywóz ścieków, a kosztami zostanie obciążony właściciel posesji. Będą one znacznie większe niż koszt odprowadzenia ścieków do kanalizacji.

W trudnym, górskim terenie uzyskanie unijnych wskaźników (150 podłączonych osób na kilometr kanalizacji, by społeczne koszty inwestycji były do przyjęcia) i tak okazało się nierealne. Kontrakt przewiduje średnią 80 osób na kilometr. W rzeczywistości nowe przyłączenia wynoszą 40 osób na kilometr sieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • krzok, 2011-05-17 20:14:55

  Sasza ma rację.Wybudowałem dom w tej gminie i chętnie skorzystałbym z pomocy gminy na wybudowanie własnej przydomowej oczyszczalni,bo w mojej okolicy nie zanosi sie na skanalizowanie(strasznie duże odległości między wioskami w porównaniu z innymi rejonami małopolski).Ale oczywiście gmina Czarny Duna...jec dopłaca do kolektorów slonecznych a do szamb już nie.  rozwiń
 • sasza, 2010-06-11 02:58:11

  a może nie zmuszać górali do kanalizacji tylko zaproponować im szamba ekologiczne, np na wzór Francuski.
 • Obserwator, 2010-02-14 19:57:55

  "nie wszyscy górale zamierzają się podłączyć do kanalizacji" - Niestety, ale niektórzy Górale wolą wąchać własne gówno, tak są wierni tradycji.