PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak obronić starówki miejskie przed pożarami?

  • GK    27 czerwca 2013 - 12:48
Jak obronić starówki miejskie przed pożarami?

W Warszawie 1 lipca odbędzie się międzynarodowe seminarium poświęcone zabezpieczeniu przed pożarem starówek miejskich, uznanych za obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W ciągu ostatnich 20 lat pożary na obszarach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO stały się wyzwaniem dla służb przeciwpożarowych na całym świecie. Zniszczenia spowodowane przez ogień i trudności w walce z nim będą tematem seminarium Heritprot.

W poniedziałek, 1 lipca, odbędzie się w Warszawie (USC, pl. Zamkowy 6) piąte z kolei międzynarodowe seminarium, organizowane w ramach projektu Heritprot: „Przeciwdziałanie ryzyku pożarowemu i doskonalenie systemów gaszenia pożaru starówek miejskich, uznanych za obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO".

Głównym celem projektu jest wymiana doświadczeń i wypracowanie wspólnych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej miejskich obiektów zabytkowych.

Założeniem spotkań jest prezentacja przez gospodarza (do tej pory seminaria odbyły się w La Lagunie, Cuencę, Sighisoarze i Wilnie) tematów związane z ochroną przeciwpożarową rodzimych zabytków.

W Warszawie prelegenci z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przedstawią problem od strony taktycznej i prawnej. Prezentacje natomiast będą poświęcone ochronie zabytków w województwie lubelskim a także zabezpieczeniu przeciwpożarowemu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obszary wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uznaje się za skarbnicę światowej kultury, dlatego inicjatorzy projektu Heritprot postanowili podjąć tematykę zapobiegania pożarom w zabytkowych centrach europejskich miast wpisanych na Listę UNESCO.

Przedstawiciele władz samorządowych i instytucji obrony cywilnej oraz pożarnictwa z dziewięciu krajów Unii Europejskiej i Norwegii nawiązali współpracę w celu wypracowania rozwiązań, które mogłyby zostać zastosowane we wszystkich miastach partnerskich.

Niektóre z miast doświadczyły niszczycielskich dla ich dziedzictwa kulturowego pożarów pojedynczych obiektów lub całych obszarów, inne z kolei chciałyby wprowadzić środki zapobiegawcze, aby uniknąć takich zniszczeń w przyszłości.

W projekcie biorą udział przedstawiciele z Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Portugalii oraz Polski. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony Warszawy jest Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Projekt jest współfinansowany w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15 proc. z budżetu m.st. Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.