Jak radzi sobie opera na Podlasiu?

  • Piotr Toborek
  • 02-10-2013
  • drukuj
Prawie 460 różnych wydarzeń w ciągu 365 dni - tak wyglądał pierwszy rok działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej w nowym kształcie i w nowym budynku.
Jak radzi sobie opera na Podlasiu?

Statystycznie co drugi dzień odbywał się tu koncert lub spektakl. Zorganizowaliśmy 170 przedsięwzięć edukacyjnych jak np. spektakle szkolne, warsztaty, otwarte próby czy lekcje historii. Ponad 63 tysiące osób z przewodnikiem oglądało przygotowane wystawy.

- Przypomnieliśmy zapomnianego kompozytora białoruskiego Jana Tarasiewicza, nauczyciela maestro Jerzego Maksymiuka (Festiwal im. Jana Tarasiewicza). Mamy nadzieję, że na trwałe z Białymstokiem i OiFP kojarzony będzie festiwal muzyki folkowej i songwriterskiej Halfway Festival. - chwalą się w operze.

W sumie Operę i Filharmonię Podlaską w ciągu roku odwiedziło ponad 208 tysięcy osób.

perę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku odwiedzają widzowie nie tylko z Polski, ale i Białorusi, Litwy czy Rosji. Pomysł stworzenia instytucji o tak wielkim rozmachu wyrósł między innymi z przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem.

Gościem OiFP był m.in. Tomasz Venclova - jeden z najważniejszych litewskich poetów, prozaików, eseistów i tłumaczy.
Opera i Filharmonia Podlaska działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chce uczyć trudnej historii obu narodów. Stąd jednym z pierwszych przedsięwzięć było przygotowanie musicalu „Korczak" Chrisa Williamsa.

Reżyser musicalu Roberto Skolmowski mówi o Holocauście w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Projekt edukacyjny towarzyszący „Korczakowi" wybrany został wydarzeniem historycznym roku 2012. Musical został uhonorowany także zaszczytną Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury jako najlepszy spektakl w tegorocznej edycji tego ogólnopolskiego konkursu.

Opera i Filharmonia Podlaska wyróżniona została w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2013 w województwie podlaskim. Wśród 10-ciu wybranych produktów w konkursie zorganizowanym przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną znalazła się i sama Opera, i Halfway Festiwal.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE