PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak radzi sobie opera na Podlasiu?

  • Piotr Toborek    2 października 2013 - 15:48
Jak radzi sobie opera na Podlasiu?

Prawie 460 różnych wydarzeń w ciągu 365 dni - tak wyglądał pierwszy rok działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej w nowym kształcie i w nowym budynku.
Statystycznie co drugi dzień odbywał się tu koncert lub spektakl. Zorganizowaliśmy 170 przedsięwzięć edukacyjnych jak np. spektakle szkolne, warsztaty, otwarte próby czy lekcje historii. Ponad 63 tysiące osób z przewodnikiem oglądało przygotowane wystawy.

- Przypomnieliśmy zapomnianego kompozytora białoruskiego Jana Tarasiewicza, nauczyciela maestro Jerzego Maksymiuka (Festiwal im. Jana Tarasiewicza). Mamy nadzieję, że na trwałe z Białymstokiem i OiFP kojarzony będzie festiwal muzyki folkowej i songwriterskiej Halfway Festival. - chwalą się w operze.

W sumie Operę i Filharmonię Podlaską w ciągu roku odwiedziło ponad 208 tysięcy osób.

perę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku odwiedzają widzowie nie tylko z Polski, ale i Białorusi, Litwy czy Rosji. Pomysł stworzenia instytucji o tak wielkim rozmachu wyrósł między innymi z przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem.

Gościem OiFP był m.in. Tomasz Venclova - jeden z najważniejszych litewskich poetów, prozaików, eseistów i tłumaczy.
Opera i Filharmonia Podlaska działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chce uczyć trudnej historii obu narodów. Stąd jednym z pierwszych przedsięwzięć było przygotowanie musicalu „Korczak" Chrisa Williamsa.

Reżyser musicalu Roberto Skolmowski mówi o Holocauście w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Projekt edukacyjny towarzyszący „Korczakowi" wybrany został wydarzeniem historycznym roku 2012. Musical został uhonorowany także zaszczytną Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury jako najlepszy spektakl w tegorocznej edycji tego ogólnopolskiego konkursu.

Opera i Filharmonia Podlaska wyróżniona została w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2013 w województwie podlaskim. Wśród 10-ciu wybranych produktów w konkursie zorganizowanym przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną znalazła się i sama Opera, i Halfway Festiwal.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.