PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak zmieniły się ceny towarów i usług w regionach

  • GK    16 września 2012 - 07:56
Jak zmieniły się ceny towarów i usług w regionach

W porównaniu z I półroczem ub. roku wzrost cen towarów i usług odnotowano we wszystkich województwach. Największy w podkarpackim – 4,5 proc., natomiast w śląskim ceny rosły najwolniej (o 3,5 proc.).
Jak wynika z opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny „Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej województw”, w porównaniu z I półroczem ub. roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano we wszystkich województwach, przy czym w 11 w stopniu większym niż przeciętnie. Największy w podkarpackim – 4,5 proc. Natomiast w województwie śląskim ceny rosły najwolniej (o 3,5 proc.).

W II kwartale br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku były wyższe o 4 proc. (wobec 4,6 proc. przed rokiem).

Wzrost cen w skali większej niż przeciętnie zanotowano również w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim (po 4,3 proc.) oraz lubelskim (4,2 proc.) i podlaskim (4,1 proc.).

W skali roku odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (4,1 proc., wobec wzrostu 0,2 proc. w II kwartale ub. roku). Niższe były ceny we wszystkich województwach w granicach od 7,6 proc. w śląskim do 1,6 proc. w wielkopolskim.

W porównaniu z II kwartałem ub. roku ceny w zakresie mieszkania wzrosły o 5,9 proc. (wobec 5,1 proc. w analogicznym okresie 2011 r.), w tym najbardziej w województwie łódzkim i świętokrzyskim (po 6,5 proc.).

Wzrost cen związanych z mieszkaniem większy niż przeciętnie odnotowano również w województwach: mazowieckim (6,4 proc.), małopolskim i podkarpackim (po 6,3 proc.), dolnośląskim (6,2 proc.) oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 6,1 proc.). Najmniejsze podwyżki notowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 4,8 proc.).

We wszystkich województwach podrożały usługi kanalizacyjne oraz zaopatrywanie w wodę, a zwłaszcza w mazowieckim odpowiednio o 17 proc., wobec 8,2 proc. średnio w kraju oraz o 10,6 proc., wobec 6,3 proc. Wywóz nieczystości (śmieci) wzrósł w granicach od 13,1 proc. w województwie świętokrzyskim do 3,6 proc. w małopolskim (wobec 6,4 proc. – średnio w kraju).

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2012-09-17 16:05:47

    Oby nam się żyło lepiej i dostatniej, a na pewno kolesiom z PEŁO