PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaki festiwal im. Ryśka Riedla w Chorzowie?

  • PAP    27 lipca 2010 - 09:45

Hey, T.Love, Dżem i Martyna Jakubowicz - to gwiazdy dwunastej edycji rozpoczynającego się w piątek dwudniowego Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w Chorzowie.
- W zeszłym roku na festiwalu było ok. 8 tys. osób. W tym roku spodziewamy się co najmniej takiej samej liczby ludzi - powiedział organizator festiwalu Adam Antosiewicz.

Festiwal przypomina twórczość zmarłego 16 lat temu charyzmatycznego lidera grupy Dżem, jednocześnie organizatorzy starają się uświadomić młodym ludziom zgubny wpływ narkotyków, które były powodem śmierci muzyka. Impreza daje też młodym, rozpoczynającym dopiero karierę zespołom szansę zaprezentowania się szerszej publiczności.

Pierwsze koncerty rozpoczną się w piątek w południe, będą to właśnie konkursowe prezentacje młodych zespołów. Po nich zagrają m.in. Marek Piekarczyk, zespół syna Ryśka Riedla - Cree, gwiazdą wieczoru będzie Hey. W sobotę wystąpią laureaci konkursu z pierwszego dnia, zwycięzcy z ubiegłego roku, a także Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Martyna Jakubowicz, T.Love oraz Dżem.

Podczas piątkowych eliminacji wystąpi 7 kapel, a oceniać je będzie jury w składzie: Jan Chojnacki, Andrzej Jerzyk, Mieczysław Jurecki, dyrektor artystyczny konkursu Andrzej "e-moll" Kowalczyk, jego honorowy przewodniczący Jacek Kseń, Sebastian Riedel - syn Ryśka Riedla, Marek Wiernik oraz Sławek Wierzcholski.

Na zwycięzców czekają instrumenty i akcesoria muzyczne, nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro oraz bony towarowe dla 3 najlepszych zespołów. W 2009 r. festiwal został przeniesiony na Pola Marsowe w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. W poprzednich latach odbywał się w Tychach, z którymi przez większość życia związany był Riedel i gdzie został pochowany.

Na przyjezdnych uczestników festiwalu w Chorzowie będzie czekać pole biwakowe z zapleczem sanitarnym. Bilety wstępu zostaną zamienione na opaski. Dzięki nim uczestnicy imprezy będą mogli korzystać ze zniżek na przykład przy przejazdach kolejowych oraz na terenie parku. Będą też kartki z okolicznościowymi datownikami, stoiska z płytami i koszulkami oraz oczko wodne, na którym można będzie zapalić świeczkę "za tych, których zabrał los".

Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w wieku niespełna 38 lat w Chorzowie. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Wiktorii". Pierwszy festiwal ku pamięci Riedla odbył się w dniach 29-30 lipca 1999 r. nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.