PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie będzie 60-lecie Starówki?

  • PAP    18 lipca 2013 - 07:38
Jakie będzie 60-lecie Starówki?

Wystawami, pokazami filmów, spacerami z udziałem varsavianistów, konkursami oraz koncertem stolica uczci w weekend zbliżającą się 60. rocznicę odbudowy Starego Miasta.
"Decyzja o odbudowie Starego Miasta po II wojnie nie była łatwa. Zniszczone było ponad 90 proc. jego budynków, a obowiązujące kanony konserwatorskie mówiły, że zabytków się nie odbudowuje. Złamano jednak tę zasadę i dziś kiedy patrzymy na Stare Miasto czasem trudno uwierzyć, że jego kamienice mają zaledwie 60 lat. Dlatego chcemy przybliżyć warszawiakom i odwiedzającym miasto historię odbudowy oraz dzieje Starego Miasta na przestrzeni wieków" - powiedziała PAP Magdalena Łań z Wydziału Prasowego stołecznego Ratusza.

 Dla gości "urodzin Starówki" przygotowano liczne atrakcje. Historię Starego Miasta przybliżą filmy dokumentalne, archiwalne, fabularne i kroniki. Pokazy odbędą się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Domu Spotkań z Historią i na Rynku Starego Miasta.

Ciekawe opowieści i mało znane zakątki Starówki będzie można poznać podczas spotkań i spacerów z udziałem przewodników i varsavianistów. Dom Spotkań z Historią w sobotę organizuje spotkanie pt. "Co się kryje za fasadą?" prowadzone przez varsavianistę Jarosława Zielińskiego, który zabierze chętnych na spacer po podwórkach i zakamarkach Starego Miasta.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy również w sobotę zaprasza na wykład połączony ze spacerem z przewodnikiem po Starówce pt. "Miasto Stara Warszawa - wydarzenia, tajemnice i legendy". Przez cały weekend Towarzystwo organizuje spacery "Śladami pomysłów Zachwatowicza", a Technikum Architektoniczno-Budowlane - spacery z przewodnikiem pt. "Style architektoniczne na Starym Mieście i Nowym Mieście".

 Na niedzielę Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK przygotowało spacer "Sztafeta przewodnicka po Starym Mieście", podczas którego przewodnicy miejscy oprowadzą po uliczkach Starego Miasta.

Podczas urodzinowego weekendu Starówki w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytku odbędą się również wykłady - w sobotę poświęcony sgraffitom (technika dekoracyjna polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zdrapywaniu fragmentów poprzednich co tworzy wielobarwny wzór) staromiejskim "Kolorowa Starówka", w niedzielę - pt. "Wspomnienia z odbudowy".

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza przez cały weekend na bezpłatne zwiedzanie piwnic staromiejskich i Centrum Interpretacji Zabytku oraz plenerowe lekcje na Starówce dla dzieci z opiekunami.

W niedzielę Dom Spotkań z Historią organizuje fotogrę miejską "Znajdź różnice", w której uczestnicy z aparatem fotograficznym będą poszukiwali różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką.

Z okazji rocznicy odbudowy Starego Miasta przygotowano również wystawy. W sobotę przed siedzibą Stołecznego Konserwatora Zabytków zostanie otwarta ekspozycja "60. rocznica odbudowy Starego Miasta w Warszawie" przybliżająca różne etapy odbudowy. Tego samego dnia zaplanowano wernisaż wystawy "Starówka Warszawska w obiektywie" w galerii Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, na której znalazły się prace nauczycieli biorących udział w kursie fotograficznym.

Podczas weekendu będzie można również obejrzeć plenerową ekspozycję "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny" dostępną przy siedzibie Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży oraz wystawę fotogramów połączoną ze spotkaniem z członkami Oddziału Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • wieslawwyszynski@o2.pl, 2014-11-23 17:15:59

    W pierwszej połowie lat 50-tych, jako piętnastoletni chłopiec, pracowałem w brygadzie malarskiej przy odbudowywaniu Starówki. Przedsiębiorstwo w swojej nazwie miało skrót KAM. Ja malowałem czarną farbą grafitową "sztyce" stojące na szczytach wież barbakanu. Odnośnie zmian. Przed wojną... kamienice przy Rynku Nowego Miasta miały schody kuchenne i były o jedno piętro wyższe. Tam się urodziłem. Mam fotografie.  rozwiń