• PARTNERZY PORTALU

Jan Miodek nominowany do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

Językoznawca, autor programów popularyzujących poprawną polszczyznę prof. Jan Miodek został nominowany przez władze samorządowe Wrocławia do tytułu honorowego obywatela miasta. Radni w maju na uroczystej sesji zdecydują o przyznaniu tego wyróżnienia.
Jan Miodek nominowany do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, nominacja dla wybitnego językoznawcy i popularyzatora poprawnej polszczyzny "jest oczywistością". "Prof. Miodek od lat jest najbardziej znanym wrocławianinem, o czym wielokrotnie się przekonywałem osobiście. Teraz chcemy usankcjonować ten stan rzeczy" - dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Osowski podkreślił, że pochodzący z Górnego Śląska językoznawca jest związany ze stolicą Dolnego Śląska od ponad 50 lat. "Prof . Miodek jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i jego kariera naukowa jest związana z tą uczelnią i naszym miastem. To osoba zasłużona dla języka polskiego, ale też i dla Wrocławia" - dodał Osowski.

Prof. Jan Miodek jest autorem 600 publikacji, w tym 14 książek na temat poprawnej polszczyzny. W latach 1987-2007 prowadził program telewizyjny "Ojczyzna polszczyzna", a od 2009 r. audycję "Słownik polsko@polski", co przyniosło mu dużą popularność i zaowocowało trzema nagrodami Wiktora oraz jedną Superwiktora.

Prof. Miodek jest od 26 lat dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest doktorem honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego.

Tytuł honorowego obywatela Wrocławia po 1989 r. przyznano 22 osobom. W tym gronie znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Vaclav Havel i Dalajlama XIV.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE