PARTNER PORTALU
  • BGK

Jan Miodek nominowany do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

  • PAP    25 lutego 2014 - 14:44
Jan Miodek nominowany do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

Językoznawca, autor programów popularyzujących poprawną polszczyznę prof. Jan Miodek został nominowany przez władze samorządowe Wrocławia do tytułu honorowego obywatela miasta. Radni w maju na uroczystej sesji zdecydują o przyznaniu tego wyróżnienia.
Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, nominacja dla wybitnego językoznawcy i popularyzatora poprawnej polszczyzny "jest oczywistością". "Prof. Miodek od lat jest najbardziej znanym wrocławianinem, o czym wielokrotnie się przekonywałem osobiście. Teraz chcemy usankcjonować ten stan rzeczy" - dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Osowski podkreślił, że pochodzący z Górnego Śląska językoznawca jest związany ze stolicą Dolnego Śląska od ponad 50 lat. "Prof . Miodek jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i jego kariera naukowa jest związana z tą uczelnią i naszym miastem. To osoba zasłużona dla języka polskiego, ale też i dla Wrocławia" - dodał Osowski.

Prof. Jan Miodek jest autorem 600 publikacji, w tym 14 książek na temat poprawnej polszczyzny. W latach 1987-2007 prowadził program telewizyjny "Ojczyzna polszczyzna", a od 2009 r. audycję "Słownik polsko@polski", co przyniosło mu dużą popularność i zaowocowało trzema nagrodami Wiktora oraz jedną Superwiktora.

Prof. Miodek jest od 26 lat dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest doktorem honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego.

Tytuł honorowego obywatela Wrocławia po 1989 r. przyznano 22 osobom. W tym gronie znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Vaclav Havel i Dalajlama XIV.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.