PARTNER PORTALU
  • BGK

Jan Paweł II zostanie patronem Ełku?

  • PAP    20 stycznia 2014 - 17:53
Jan Paweł II zostanie patronem Ełku?

Ponad 4 tys. mieszkańców mazurskiego Ełku podpisało się pod petycją o ustanowienie papieża Jana Pawła II oficjalnym patronem tego miasta. O poparciu lub odrzuceniu tej inicjatywy zdecyduje na najbliższej sesji 28 stycznia ełcka rada miejska.
Według działaczy stowarzyszeń katolickich apel do władz miasta w tej sprawie poparło 4,2 tys. osób. Podpisy pod petycją zbierano przez kilka tygodni po niedzielnych nabożeństwach w większości parafii w Ełku.

"Nie trzeba było nikogo namawiać, wierni sami podchodzili" - powiedział  Michał Tyszkiewicz z Akcji Katolickiej.

Ustanowienie Jana Pawła II patronem miasta ma być - zdaniem pomysłodawców - formą dziękczynienia za jego kanonizację, która odbędzie się w kwietniu. Jak przypomnieli, właśnie ten papież powołał diecezję ełcką, co podniosło rangę miasta. Odwiedził też Ełk podczas pielgrzymki w 1999 r. We mszy uczestniczyło wtedy 300 tys. ludzi i było to największe zgromadzenie w historii miasta.

Czytaj też:  Burmistrz zawierzył gminę Jezusowi Chrystusowi

Jak poinformował przewodniczący ełckiej Rady Miasta Stefan Węgłowski, wniosek mieszkańców będzie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji, która odbędzie się 28 stycznia.

Zgodnie ze statutem miasta ełczanie mają prawo zgłaszać własne projekty uchwał. Warunkiem jest poparcie takiej inicjatywy obywatelskiej przez co najmniej 1 proc. ogółu mieszkańców, czyli ponad 450 osób.

Węgłowski zapowiedział, że swoją opinię radni wyrażą w formie wspólnego oświadczenia. Jeżeli będzie pozytywna, to zostanie przesłana miejscowym władzom diecezjalnym razem z wnioskiem o ustanowienie patrona. Zgodnie z prawem kanonicznym biskup ełcki powinien przekazać te dokumenty za pośrednictwem nuncjusza papieskiego do Watykanu. Wybór zatwierdzi Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Przeciwko inicjatywie ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta wystąpili miejscowi działacze Twojego Ruchu. W liście otwartym do władz Ełku tłumaczą to "troską o świeckość miasta". W ich ocenie na patrona można wybrać postacie historyczne "bardziej związane z Ełkiem". A za takie osoby uznali zasłużonych dla polskości Mazur duchownych ewangelickich - Hieronima Maleckiego i Gustawa Gizewiusza oraz mazurskiego poetę Michała Kajkę.

W tradycji katolickiej akt uzyskania "patrona u Boga" ma oznaczać zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. Jan Paweł II jest już patronem kilku polskich miast, w tym Wadowic, Obornik Wielkopolskich, Świdnicy i Bełchatowa. W woj. warmińsko-mazurskim patronów mają m.in. Giżycko - św. Brunona z Kwerfurtu, Pisz - św. Jana Chrzciciela oraz Olsztyn - św. Jakuba.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • ziuta, 2014-01-24 22:51:51

    Co za chory naród! Osobę, która pod watykański dywan przez półwiecze zamiatała skandale pedofilskie w kościele czynić patronem miasta! To tak poroniony pomysł, że aż dech zapiera.
  • Krajan, 2014-01-21 13:49:00

    Czy tym ludziom odebrało mózgi i nie umieją czytać i słuchać?Tylko księdza uważają za Boga i robią wszystko wg jego wytycznych? Czas skończyć z powoływaniem świętych na patronów- Polska ma być państwem świeckim wg Konstytucji i władze mają o to dbać! Niech nazewnistwo świętych zostanie wyłącznie w o...biektach sakralnych!  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: