PARTNER PORTALU
  • BGK

Jan Wincenty Hawel znów poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną

  • PAP/JL    20 kwietnia 2016 - 08:25
Jan Wincenty Hawel znów poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną
Śląska Orkiestra Kameralna obchodzi 35-lecie istnienia. Fot. Pixabay.com

Koncert jubileuszowy łączący 80. urodziny muzyka z 35-leciem  zespołu odbędzie się 22 kwietnia  w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Orkiestra wykona oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Towarzyszyć jej będą soliści, a także sekcja dęta Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Filharmonii Śląskiej

Utwór ten – zdaniem prof. Hawela – jest jednym z najważniejszych dzieł baroku. - To utwór genialny, który od zawsze budził wiele emocji nie tylko ze względu na muzykę, ale i treść wziętą z Pisma Świętego. Choć jest to dzieło barokowe, wciąż potrafi wzruszać – uważa dyrygent.

Urodzony 10 lipca 1936 r. w Pszowie k. Wodzisławia Śląskiego Jan Wincenty Hawel muzyczne studia w katowickiej uczelni ukończył z trzema dyplomami: pierwszy uzyskał na wydziale pedagogicznym, a kolejne z kompozycji w klasie Bolesława Szabelskiego oraz dyrygentury w klasie Karola Stryji.

To właśnie z inicjatywy Stryji w 1981 r. prof. Hawel założył Śląską Orkiestrę Kameralną i został jej pierwszym kierownikiem artystycznym. Był nim  do 2006 r. Obecnie jest jej szefem honorowym.

Na jego dorobek kompozytorski składa się ponad 130 dzieł, m.in. 7 symfonii, 2 oratoria, kwartety smyczkowe oraz liczne utwory instrumentalne, kameralne i solowe. Pierwszymi wykonawcami wielu z nich bywali właśnie filharmonicy śląscy.

Licząca 16 osób Śląska Orkiestra Kameralna, kierowana obecnie przez skrzypka i dyrygenta Roberta Kabarę, w tym roku świętuje 35-lecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.