PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarmark Galicyjski w Narolu

  • PAP    8 lipca 2010 - 20:37

Wieczornym spektaklem "Zemsty" Aleksandra Fredry w wykonaniu teatru amatorskiego Florianum rozpoczął się w czwartek w Narolu (Podkarpackie) XI Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski.
Publiczność mogła oklaskiwać na scenie m.in. przewodniczącego rady miejskiej i dyrektora gimnazjum oraz młodzież szkolną i nauczycieli.

Organizatorem Jarmarku jest Gminny Ośrodek Kultury (GOK) w Narolu. Krzysztof Świętojański z Ośrodka  przypomniał, że Narol leży na granicy dawnych dwóch zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Zaznaczył też, że narolskie jarmarki mają długoletnią tradycję. - Nasze współczesne jarmarki organizujemy na wzór tych z XVIII i XIX wieku, też mamy prezentacje rękodzieła, kuchni, a to wszystko przy muzyce - powiedział Świętojański.

Jak zaznaczył, "celem jarmarków jest przede wszystkim promocja Narola, agroturystyki, całej kultury Roztocza Wschodniego, ale także tej naszej wielokulturowości Karpat".

W programie imprezy, która potrwa do niedzieli, znalazły się koncerty zespołów z Polski oraz z Ukrainy i Czech. Zabrzmi muzyka góralska, folkowa, rockowa, bałkańska, reggae oraz znane piosenki Beatlesów.

Zdaniem Świętojańskiego, jedną z atrakcji będzie występ grupy "The Beatles" z Czech, jedynej na świecie, która ma prawo używać nazwy zespołu z Liverpoolu. Swoje umiejętności zaprezentuje też m.in. narodowy zespół tańca z Ukrainy - Junist, który oprócz tańców ludowych Ukrainy pokaże też suitę tańców polskich, przygotowaną specjalnie na tegoroczny jarmark.

W trakcie imprezy będzie można posmakować regionalnych nalewek zrobionych przez lokalne koła gospodyń oraz kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. garncarskie, koronkarskie, wikliniarskie, rzeźbiarskie. Jarmark urozmaicą zabawy taneczne i konkursy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Oświęcimiak, 2010-07-19 17:44:18

    Szczególnie trzeba wspierać Prezesa Hubą z RADKO bo nie ma kasy na pensje dla podwykonawców i nie płaci już swoich zobowiązań. To ci jarmnark na A4 pod Rzeszowem!!!
  • Andrzej z Rzeszowa, 2010-07-12 21:51:51

    Tsakie imprezy to już rzadkość. Niestety! Powinno sie ich wspierać, rewelacja. Geratujemy organizatorom, ateatr to cos wspaniałego i az dziw, ze to są amatorzy. Wielki szacunek z Rzeszowa dla Narola.