PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaskinia Mroźna otwarta dla turystów

  • PAP    2 maja 2013 - 08:38
Jaskinia Mroźna otwarta dla turystów

Po zimowej przerwie, od początku długiego majowego weekendu otwarta jest Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej w Tatarach Zachodnich.
Mroźna, jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich, oświetlana jest elektrycznie. Jaskinia Mroźna jest obowiązkowym punktem wycieczek odwiedzających Dolinę Kościeliską. Swoja nazwę zawdzięcza stałej, niskiej temperaturze, która przez cały rok wynosi 6 stopni C.

Jaskinia ma 20 m głębokości i 503 m długości. Zwiedzanie rozpoczyna się od otworu północnego, położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Trasa dla zwiedzających liczy około 400 m, a jej przejście zajmuje od 20 do 40 minut.

Po drodze zobaczyć można kalcytowe nacieki i podziemne jeziorka. Zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem między godziną 9 a 18. Jaskinia będzie czynna do końca października.

Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę - o tej porze roku w jaskini zimują nietoperze. Wejście do jaskini wymaga kupienia oddzielnego biletu, który kosztuje 4 zł; dzieci do lat czterech mają wstęp wolny. Turyści ponadto muszą wykupić bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, który kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł.

Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Wydawało się wtedy, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini.

W lipcu 1953 roku Jaskinię Mroźną otwarto dla ruchu turystycznego. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne. W 2001 r. w jaskini powstało nowe oświetlenie.

Mroźna to najpopularniejsza jaskinia w polskich Tatrach. Do samodzielnego zwiedzania udostępnione są m.in. jaskinie: Mylna, Raptawicka, Obrazowa i Smocza Jama.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.