PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaskinia przed Rondem Sztuki

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 19:27
Jaskinia przed Rondem Sztuki

Na przystanku tramwajowym przed Rondem Sztuki w Katowicach powstała w środę instalacja symbolizująca jaskinię. Jest to jeden z projektów realizowanych w ramach Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice.
Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice - w skrócie TAKK! - jest organizowana w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Projekt: Jaskinia Magdaleny Starskiej jest jednym z 27 wydarzeń, które składają się na katowicki program.

Geometryczny obiekt wymyślony przez Starską powstał z desek oraz z płyt wiórowych. Ma 3 m wysokości i 7 m długości. Z jednej strony jest wejście, z drugiej wizjer, przez który zaglądają przechodnie. Ich reakcje na to co się dzieje wewnątrz rejestruje kamera.

Do środka może wejść każdy kto założy strój tzw. beztwarzowca, przygotowany przez autorkę tego kontrowersyjnego obiektu. Są to płaszcz ortalionowy i czarna peruka zasłaniająca niemal całą twarz.

Wnętrze jaskini jest ciemne i zadymione. Na podłodze odbywa się projekcja obrazu z wizjera. Zarówno przypadkowi podglądacze jak i znajdujący się wewnątrz "beztwarzowcy" nie wiedzą, że nawzajem się obserwują. "Ani jedni ani drudzy nie widzą dokładnie swoich twarzy. Nawet kamera rejestruje tylko kąciki ust osób, które w stanie rzeczywistym podglądają wnętrze jaskini" - opowiadała w środę o swoim pomyśle Starska.

W pierwszych dwóch godzinach od otwarcia jaskini do środka zajrzało kilkadziesiąt osób.

Artystka powiedziała, że udział w projekcie to nie tylko zabawa. "Emocji jest naprawdę sporo, jednak przesłanie dotyczy relacji międzyludzkich. Żyjemy w czasach, w których kontakt twarzą w twarz stał się mniej istotny, za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Moim zamiarem było pokazanie, że technologia może też łączyć a nie dzielić" - powiedziała autorka.

Do jaskini można zaglądać do czwartku.

Na projekt TAKK! składa się kilkadziesiąt wydarzeń designerskich, architektonicznych, warsztatowych, muzycznych, przeznaczonych dla mieszkańców w różnym wieku. Program został przygotowany przez galerię katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Rondo Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych.

W piątek rozpoczną się prace nad projektem pt. "Oddychający budynek", który pojawi się na elewacji jednej z kamienic przy ulicy Mariackiej. Instalacja zostanie wykonana z elementów, które będzie można poddać obróbce (składanie, naciąganie, klejenie). Elewacja będzie się poruszać pod wpływem zasysanego i pompowanego powietrza.

W sobotę artyści pokażą własne koncepcje trzech miejskich podwórek.

Katowice są jednym z dziewięciu miast, które przygotowały projekty specjalne w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którym patronują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice zakończy się 2 września. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.