PARTNER PORTALU
  • BGK

Jasna Góra i szpitale szykują się na pielgrzymów

  • PAP/MIW    12 lipca 2016 - 16:02
Jasna Góra i szpitale szykują się na pielgrzymów
28 lipca pod Jasną Górą odbędzie się uroczysta msza z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. (fot. : www.czestochowa.pl/)

• Podczas wizyty papieża na Jasnej Górze w szpitalach woj. śląskiego przygotowanych będzie na ewentualne przyjęcie pacjentów ponad 500 łóżek. 
• Według szacunków w odprawianej przez papieża mszy na jasnogórskich błoniach udział weźmie kilkaset tysięcy wiernych. 
• W sytuacji nadzwyczajnej uruchomiony zostanie tzw. most powietrzny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ponad 500 łóżek w 19 szpitalach na terenie niemal całego woj. śląskiego będzie przygotowanych na ewentualne przyjęcie pacjentów podczas wizyty papieża na Jasnej Górze, który odwiedzi Polskę w ramach Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba ta będzie zwiększona.

Franciszek przyjedzie do Częstochowy 28 lipca. Głównym punktem jego pielgrzymki będzie msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków weźmie w niej udział kilkaset tysięcy wiernych.

- W związku z tak dużym zgromadzeniem na ewentualne przyjęcie pielgrzymów przygotowanych zostanie tego dnia ponad 500 łóżek w 19 szpitalach na terenie niemal całego województwa - powiedziała dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska. Zapewniła, że w razie potrzeby liczba ta będzie zwiększona.

W stanie gotowości znajdować się będą szczególnie szpitale częstochowskie, czyli Miejski Szpital Zespolony i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny. Przygotowanych tam będzie ok. 200 łóżek, w tym 15 na oddziałach intensywnej terapii (łącznie takich łóżek w Śląskiem będzie 70, w tym dla dzieci)

W razie potrzeby opiekę medyczną zapewnią również pobliskie szpitale, m.in. w Zawierciu, a także kilkanaście placówek w woj. śląskim, które posiadają szpitalne oddziały ratunkowe. Są to m.in. szpitale w Sosnowcu, Katowicach, Bytomiu, a także w Rybniku oraz Bielsku-Białej.

Wśród szpitali zabezpieczających wizytę papieża na Jasną Górę znalazły się także m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Biorący udział w uroczystościach pielgrzymi w razie potrzeby już na miejscu otrzymają doraźną pomoc w pięciu stałych punktach pomocy, umieszczonych w centrum wydarzenia: na jasnogórskich błoniach, w pobliskich parkach, na ulicach i placach.

Na miejscu dyżurować będą także zespoły wyjazdowe: 24 karetki o standardzie "P" (podstawowy) oraz 3 o standardzie "S" (specjalistyczny). Wsparcia udzielą także osoby z 45 pieszych i 3 ruchomych patroli medycznych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.