PARTNER PORTALU
  • BGK

Jazz-flamenco na finał Jazzu na Starówce

  • bad/PAP    26 sierpnia 2017 - 09:33
Jazz-flamenco na finał Jazzu na Starówce
Josemi Carmona wystąpił w filmie "Flamenco" Carlosa Saury. fot. youtube

Josemi Carmona jest wirtuozem gitary flamenco dwukronie nominowanym do nagrody Latin Grammy. Wystąpił w filmie "Flamenco" Carlosa Saury.
• Hiszpańscy muzycy, mistrzowie gatunku jazz - flamenco: Josemi Carmona i Javier Colina oraz José Ruiz Bandolero wystąpią w sobotę, 26.08 na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

• Będzie to zakończenie 23. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

 

Josemi Carmona to artysta głęboko zakorzeniony w tradycji. Jego ojciec, Pepe Habichuela, jest jednym z najznamienitszych gitarzystów flamenco, a ród Carmona należy do słynnych "rodzin flamenco".

Jednocześnie Carmona jest mocno związany z jazzem i muzyką popularną. Od lat współpracuje z takimi muzykami jak basista jazzowy Dave Holland, hindusko-brytyjski muzyk Nitin Sawhney, norweski pianista i producent Bugge Wesseltoft czy popowy piosenkarz Alejandro Sanz.

Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w wieku 14 lat od wstąpienia do grupy Ketama, uznanej za najbardziej rewolucyjny zespół hiszpańskiej muzyki. Współpraca z Pepe Habichuelą i nieżyjącym już Enrique Morente, wielkim reformatorem flamenco, miała decydujące znaczenie. W późniejszych latach, Carmona zaangażował się w serię projektów jako kompozytor, muzyk i producent. Koncertował i nagrywał z Paco de Lucią. Nagrał płyty pod własnym nazwiskiem, m.in.: duet z basistą Carlesem Benaventem "Sumando "oraz płytę solową "Las Pequenas Cosas" z udziałem gwiazd jazzu i flamenco takich jak Jorge Drexler i Dave Holland.

- Josemi Carmona to artysta, który może zmienić spojrzenie na gitarę XXI wieku - powiedział o muzyku najsłynniejszy gitarzysta flamenco naszych czasów Paco de Lucia. Josemi Carmonie towarzyszyć będzie podczas warszawskiego koncertu Javier Colina, wybitny kontrabasista z współczesnej sceny flamenco. Występował z legendami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak : Paco de Lucia, Tete Montoliu, Chucho i Bebe Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat.

Urodzony w Pampelunie w 1960 r. pianista i kontrabasista, zasłynął na początku lat 90.tworząc i współpracując przy różnych projektach muzycznych łączących jazz i flamenco. Razem z perkusistą Guillermo McGuillem i pianistą Chano Dominguezem stworzyli trio, które występowało na licznych festiwalach jazzowych. Grupa wystąpiła też w filmie Fernando Trueby "Calle 54".

W zespole, który zagra podczas koncertu Jazz na Starówce, jest też José Manuel Ruiz "Bandolero" - znakomity perkusista i perkusjonista flamenco, który karierę rozpoczął akompaniując tancerzom flamenco m. in.: Antonio Canalesowi, El Grilo czy Merche Esmeralda.

Występuje z takimi wybitnymi hiszpańskimi artystami jak: Tomatito , Vicente Amigo, Pepe Habichueli, Diega el Cigala, Jorge Pardo, Juan Carmona oraz z muzykami jazzowymi, takimi jak: Pat Metheny, Larry Coryell.

Koncert muzyków flamenco zamyka tegoroczną edycję Jazzu na Starówce

- Cieszymy się i mamy satysfakcję, że naszej wielotysięcznej festiwalowej publiczności przedstawiliśmy tego lata program ciekawy i na wysokim poziomie artystycznym; w naszych cyklach +Jazzowy Top i Great American Jazz+ zaprezentowaliśmy najważniejszych muzyków światowej sceny muzycznej. Zapraszamy za rok - powiedziała Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje już po raz 23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.