PARTNER PORTALU
  • BGK

Jazz zabrzmi w Gorzowie Wielkopolskim

  • PAP    8 października 2010 - 11:13
Jazz zabrzmi w Gorzowie Wielkopolskim

Projekt „Teraz my” z udziałem saksofonisty Herbiego Harta i młodych gorzowskich muzyków rozpocznie 8 października cykl jesiennych koncertów z okazji 30-lecia Jazz Clubu Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim.
W piątek amerykański saksofonista Herbie Hart zagra z gorzowskimi muzykami: Mariuszem Smolińskim, Ireneuszem Budnym i Krzysztofem Ciesielskim. W ramach muzycznego projektu „Teraz my” jesienią gorzowskiej publiczności zaprezentują się lokalni jazzmani.

Kulminacją obchodów 30-lecia klubu będzie (24 października w Teatrze im. Juliusza Osterwy) ekskluzywny koncert amerykańskiego gitarzysty Mike’a Sterna i francuskiego skrzypka Didiera Lockwooda.

Amerykanin Mike Stern (1953) to obecnie jeden z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych i jazz-rockowych swojego pokolenia, a francuski skrzypek Didier Lockwood (1956) wpisał się już na stałe do historii jazzu.

Ich wspólny koncert odbędzie się w ramach cyklu „Gorzów Jazz Celebrations”. Koncertowali w nim już m.in. saksofonista Ravi Coltrane, multiinstrumentalista Richard Bona, amerykański pianista i wokalista jazzowy Freddy Cole, skrzypek Nigel Kennedy.

– Gdyby jeszcze cztery lata temu ktoś mi powiedział, że tu będą grać takie sławy, chyba bym nie uwierzył. Ale każda dekada naszego istnienia to wchodzenie na wyższy stopień kreacji artystycznej i życzyłbym sobie, by w kolejnych latach gwiazdy podobnego formatu jeszcze częściej występowały w Gorzowie. Dziś jesteśmy wyznacznikiem kultury miasta i zjeżdża do nas publiczność z całej Polski – mówi Bogusław Dziekański, szef Jazz Clubu Pod Filarami.


Z okazji jubileuszu ukaże się także monografia Jazz Clubu Pod Filarami Doroty Frątczak. Autorka opisuje nie tylko ostatnie 30 lat, ale także początki jazzu w Gorzowie, to, jak rodził się tu big beat i rock’n’roll.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.