PARTNER PORTALU
  • BGK

Jazzowo na Śląsku

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 09:12

Słynny muzyk i kompozytor Michał Urbaniak będzie gwiazdą rozpoczynającego się w środę w Katowicach VI Śląskiego Festiwalu Jazzowego.
Podczas tegorocznej edycji wystąpią muzycy, którzy sięgają do korzeni gatunku, przetwarzając tradycję na własny język jazzowy.

Festiwal zainauguruje wieczorem w Centrum Kultury Katowice koncert Michała Urbaniaka. Artyście, który zagra na skrzypcach, towarzyszy zespół w składzie: Paweł Tomaszewski, Marcin Pospieszalski i Frank Parker. Wydarzenie poprzedzi występ gitarzystki Krzysi Górniak.

Dzień później Bernard Maseli (kat, kalimba, wibrafon) przedstawi swój najnowszy projekt „Maseli On The Road” z towarzyszeniem muzyków z różnych stron świata. Sir Lord Gordon Odametey z Ghany zagra na instrumentach perkusyjnych, pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Manou N'Guessan Gallo gra na gitarze basowej, kontrabasie, perkusji oraz śpiewa.

Jako suport wystąpi Paweł Tomaszewski, który zagra z towarzyszeniem studentów Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej, tym razem na organach Hammonda. Podczas kolejnego koncertu wystąpi Sofia Ribeiro Quartet. Muzyka tej portugalskiej wokalistki jazzowej jest połączeniem fado z jazzem.

Sobota – ostatni dzień festiwalu – to uczta dla miłośników muzyki latynoskiej. Pochodzący z Meksyku artyści uchodzą za jednych z najwybitniejszych interpretatorów tej muzyki. Victor Mendoza (wibrafon) – kompozytor, pedagog, profesor Berklee College of Music w Bostonie zagra z Rafaelem Alcalą – pianistą, kompozytorem i aranżerem.

Ich występ poprzedzi koncert duetu mieszkających na Śląsku dwóch latynoskich artystów: Edi Sancheza z Kolumbii (gitara basowa) – absolwenta Instytutu Jazzu w Katowicach oraz Thomasa Sancheza z Meksyku (instrumenty perkusyjne). Wystąpią oni z towarzyszeniem Big-Bandu Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Część artystów poprowadzi warsztaty, adresowane do studentów AM, będzie też można wziąć udział w jam session.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • KONESER, 2011-04-06 10:24:06

    Byłem już tu i tam ale plakatów nie widziałem.Pozakrywane okna wystawowe.Cisza,spokój,nic się nie dzieje!!!A słuchacze nic nie wiedzą.