PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedno biuro podróży upadło - założył nowe

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 21:00
Jedno biuro podróży upadło - założył nowe

Wiceprezes biura podróży Aquamaris z Bielska-Białej, które w sierpniu ogłosiło niewypłacalność, założyła kolejną firmę turystyczną. Jest prezesem biura Galene - potwierdził w czwartek Tomasz Żak z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
"Osoba, która była wiceprezesem biura podróży Aquamaris, jest prezesem biura Galene" - powiedział Żak. Z informacji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego wynika, że nowa firma została zarejestrowana 10 maja, kilka tygodni przed upadkiem Aquamaris. Do urzędu marszałkowskiego została zgłoszona 10 sierpnia. Suma gwarancyjna nowego biura to 209 tys. zł.

Czytaj też: Klienci Aquamaris wracają do kraju

Żak powiedział portalowi tvn24, który jako pierwszy poinformował w czwartek o powstaniu nowej firmy, że w takich sytuacjach "działania urzędu marszałkowskiego ograniczają się do rejestracji m.in. biur podróży". "Sprawdzamy poprawność złożonych dokumentów, wniosków, i jeżeli są w porządku, to urząd rejestruje taki podmiot gospodarczy" - tłumaczył.

Czytaj też: Śląski marszałek sprowadza turystów

Adres nowej firmy jest inny niż Aquamaris. Siedziba upadającej firmy jest zamknięta. Nad drzwiami wisi dawny szyld. Z okien zniknęły jedynie dotychczasowe oferty wycieczek.

Komunikat o niewypłacalności oraz postawieniu spółki w stan upadłości zarząd Aquamaris opublikował 2 sierpnia na swojej stronie internetowej. Jako powody wskazano między innymi nagły spadek sprzedaży oraz problemy związane z kłopotami linii Air Poland, w porozumieniu z którymi spółka miała skonstruowany wakacyjny program, a także biura Sky Club, z którym Aquamaris związał się umowami na przeloty czarterowe.

Czytaj też: Kłopoty na polskim rynku turystycznym

Dodatkowo - według zarządu Aquamaris - ubezpieczyciel odmówił spółce przedłużenia gwarancji dla organizatora turystyki, czego następstwem miało być wycofanie się potencjalnego zagranicznego inwestora.

Gdy Aquamaris ogłosiło niewypłacalność, za granicą przebywało blisko 700 klientów firmy. Ich powrót zorganizował Śląski Urząd Marszałkowski.

Od początku sezonu turystycznego upadłość lub niewypłacalność ogłosiło kilka biur podróży, a także spółki lotnicze należące do grupy OLT Express. W woj. śląskim oprócz Aquamaris o niewypłacalności poinformowało Mati World Holidays.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.