PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednostki Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju: Oto najszybciej rozwijające się samorządy w Polsce

  • bad    6 listopada 2017 - 16:30
Jednostki Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju: Oto najszybciej rozwijające się samorządy w Polsce
Kleszczów, w której funkcjonuje Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów, okazał się także najbogatszą gminą w kraju. Fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0

Kleszczów, Polkowice, Karpacz i Warszawa znalazły się na czele najszybciej rozwijających się gmin – wynika z rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju.
Opracowany przez Politechnikę Warszawską ranking ogłoszono w poniedziałek (6 listopada) w Sejmie, uwzględniono w nim wszystkie miasta i gminy w Polsce. Zestawienie opracowywano na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Pod uwagę wzięto m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W gronie gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów, w woj. łódzkim. Kolejne miejsca zajęły Kobierzyce, w woj. dolnośląskim oraz Tarnowo Podgórne w woj. wielkopolskim.

W kategorii gmin wiejsko-miejskich najlepsze okazały się Polkowice (woj. dolnośląskie). Tuż za nimi uplasowały się: Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).

W kategorii gmin miejskich laureatem został Karpacz (woj. dolnośląskie). Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

Najdynamiczniej rozwijającym się miastem na prawach powiatu okazała się Warszawa. Trójkę najlepszych w tej kategorii uzupełniają Poznań i Katowice.

Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej wyjaśnił, że na dynamikę rozwoju gmin duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka. Niezwykle istotne okazuje się umiejętność przyciągania inwestorów.

- Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony - podkreślił Eugeniusz Sobczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • audytor, 2017-11-06 19:53:22

    Politechnika niech się zajmie rozwojem technologicznym a nie zajmuje się czymś o czym nie ma pojęcia.