PARTNER PORTALU
  • BGK

Jelenie straszą turystów w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

  • PAP    17 września 2014 - 09:48
Jelenie straszą turystów w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

Na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, rozpoczęło się rykowisko - okres godowy jeleni karpackich. Ryk samców wystraszył już pierwszych turystów, którzy mylą go z odgłosem niedźwiedzia.
"Przed zmrokiem i o świcie można już usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie samców, a także ich uderzenia wieńcami o drzewa. Ryk odbija się mocnym echem po górach" - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Od kilku dni byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tzw. chmarę; toczy o nie walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Zdarza się, że niektóre giną w rywalizacji.

Ryki godowe jeleni usłyszeć można głównie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Niejednokrotnie odgłosy mylone są przez niektórych turystów z rykiem niedźwiedzia. Ratownicy bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odebrali już pierwsze zgłoszenia.

Czytaj też:  Lasy Państwowe przywracają tereny byłych poligonów dla turystów

"Turysta idący szlakiem od Przełęczy Orłowicza do Wołosatego zgłosił nam, że słyszy porykiwanie dwóch niedźwiedzi. Uspokoił się, kiedy wyjaśniliśmy mu, o co chodzi" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiego GOPR Arkadiusz Kawalec.

"Godowy ryk jelenia często brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia i turyści, zaniepokojeni tym faktem, alarmują ratowników górskich. Bywa, że takich przypadków jest nawet kilka w tygodniu" - dodał.

Czytaj też: Lasy Państwowe muszą ograniczyć inwestycje

Z kolei rzecznik krośnieńskiej RDLP zauważył, że "w trakcie rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć". "Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada" - przypomniał Marszałek.

Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich. Polować wolno jednak tylko na osobniki z anomaliami rozwojowymi poroża oraz na byki liczące ponad 10 lat. "Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktuje się je jako byki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku" - podkreślił rzecznik krośnieńskiej dyrekcji lasów.

Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia. Jest cenionym trofeum myśliwskim.

W lasach południowo-wschodniej Polski żyje obecnie prawie 10 tys. jeleni. Po drugiej wojnie światowej na Podkarpaciu stan jeleni szacowano na ok. 100 osobników

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.